Bejca do mebli

W zakładzie zajmującym się renowacją mebli jednym z najważniejszych produktów jest bejca do drewna, którą często stosuje się do wykańczania drewna. Tego typu preparaty występują w kilku rodzajach i wielu kolorach. Ze zniszczonego drewna potrafią wydobyć cuda, więc winny zainteresować się nimi osoby, które chcą takim powierzchniom nadać nowe życie.

Czym jest bejca do drewna?

Bejca do drewna to wodny roztwór barwników i substancji ochronnych, który stosuje się na produkty drewniane. Około dziewięćdziesiąt procent objętości całego preparatu stanowi woda, więc bejca do drewna jest bardzo płynna. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki, które nakłada się na drewno. Profesjonaliści zalecają stosowanie bejcy w proszku, którą trzeba rozmieszać w ciepłej wodzie. Proszkowe bejce można ze sobą mieszać i w ten sposób otrzymywać różnych odcienie preparatu. Bejca do drewna dobrze wnika w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Barwniki są rozcieńczone, dzięki czemu preparat podkreśla usłojenia drewna. Jest to duża zaleta estetyczna, gdyż można zmienić barwę drewna, a jednocześnie nie traci ono swojego naturalnego uroku. Poza wodną bejcą do drewna w sklepach znajdziemy także bejce rozpuszczalnikowe lub olejne. Mają one inny skład i właściwości chemiczne, ale podobne właściwości estetyczne.

Szkolenie malarskie w praktyce

  

Jak się dobiera bejcę do drewna?

To, jaką bejcę wybierzemy, zależy od rodzaju drewna, na jaką chcemy ją nałożyć. Każdy gatunek drewna wymaga innego produktu, więc musimy znać skład chemiczny poszczególnych preparatów i wynikających z tego różnic w działaniu. Ze względu na swoje właściwości drewno twarde barwi się inaczej od miękkiego, więc źle dobrana bejca do drewna nie będzie wyglądała tak dobrze, jak tego oczekujemy.

Zobacz również  Jak wykorzystać palety w ogrodzie?

Rodzaje bejcy do drewna

Jeśli chcemy pomalować schody, wybierzmy bejcę do drewna, która wnika głęboko w drewno i ma dużą zawartość substancji ochronnych. Sprawia to, że delikatne starcie wierzchniej warstwy nie jest widoczne, a przecież schody są intensywnie eksploatowane. Takie właściwości mają bejce olejowe i rozpuszczalnikowe. Drewno dębowe jest tak twarde i odporne, że możemy do niego dobrać dowolną bejcę do drewna. Miękkie drewno sosnowe wymaga bejcy wodnej. Jeśli chcemy olejować drewno, pod olej nałóżmy bejcę olejową, a do drewna fornirowanego wybierzmy bejcę rozpuszczalnikową, najlepiej nitrową. Meble możemy wykończyć dowolną bejcą do drewna, świetnie sprawdzi się wodna. W sklepach znajdziemy bejcę w wielu kolorach, a jeśli nie możemy znaleźć takiego, na jakim nam zależy, skorzystajmy z usług mieszalni.

Bejca do drewna przyda się, jeśli chcemy zająć się rękodziełem lub samodzielnie odrestaurować stary drewniany mebel. Pracownicy marketów budowlanych doradzą w doborze odpowiedniego produktu.