Jak działa wiertarka

wiertarka pronar

Jest tak, że wykorzystujemy różne narzędzia i elektronarzędzia, nie zastanawiając się, jak działają. Po prostu wiemy do czego służą i wykorzystujemy je zgodnie z ich przeznaczeniem. Ale dlaczego wiertarką możemy burzyć, wiercić, wkręcać i wykręcać?

Budowa wiertarki elektrycznej

Pierwsze wiertarki były znane ludzkości od 6 tysięcy lat, choć z pewnością nie były tak precyzyjne i elektryczne. To proste świdry służące do odwiertów w glebie lub drewnie. Obecnie korzystamy z wyspecjalizowanego sprzętu elektrycznego przy pomocy, którego możemy wiercić w murach, kamieniach, drewnie i metalu. jednak bez serca wiertarki takich działań byśmy nie mogli robić. Sercem jest silnik. Nie jest to prosty silnik elektryczny lecz silnik komutatorowy zasilany stałym napięciem. Silnik komutatorowy wiertarki wyposażony jest w walcowaty wirnik wokół, którego rozmieszczone są silne elektromagnesy. Zastosowanie takiego rodzaju silnika pozwala uzyskać wysokie obroty głowicy wiertarki, do której mocujemy wiertło. Jest to duże uproszczenie jednak pozwala na zrozumienie skąd bierze się moc wiertarki.

Do burzenia jest nadaje

Wykorzystanie mocy silnika wiertarki do samego wiercenie przy przykręcania byłoby mało użyteczne. Dlatego producenci wiertarek wyposażają je również w udar. W wiertarkach wykorzystywanych w gospodarstwach domowych udar wytwarzany jest przez mechanizm zębatkowy lub ślimakowy. Obracając się w przeciwnym kierunku niż głowica wytwarzają uderzenie ułatwiając wiercenie. W wiertarkach dla profesjonalistów wykorzystuje się mechanizm ślimakowy lub pneumatyczny, który wprawia w ruch posuwisto zwrotny głowice wiertarki. Dzięki temu wiertarka dostaje właściwości wyburzeniowych co pozwala na pracę w twardych materiałach. Beton, żelbeton czy metal nie stanowią już problemu. Należy jednak pamiętać, że sama wiertarka udarowa to za mało. Aby praca było lekka i przyjemna należy zastosować również odpowiednie wiertła. Do wiercenia w betonie czy metalu wykorzystuje się wiertła z końcówkami ze spieków węglikowych. Takie końcówki odporne są na działanie udaru i obciążenia występujące podczas pracy wiertarki. Znając ogólne działanie wiertarki łatwiej jest przewidzieć do czego można ją zastosować, a jakie prace unikać. Odpowiedni wybór wiertarki i wierteł zapewni łatwość i precyzyjność, co przekłada się na czas poświęcony na wykonywaną pracę.

Zobacz również  Dlaczego warto zamieszkać w krakowskich Dębnikach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *