Biuro przyjazne pracy – jak urządzić?

Estetyczna aranżacja przestrzeni biurowej to wizytówka każdej firmy. O konieczności mądrego projektowania miejsc pracy mówi się od dawna. Jak urządzić biuro przyjazne zarówno pracownikom, jak i klientom?

Aranżacja biura – o czym pamiętać?

Biurowa przestrzeń pracy rządzi się własnymi prawami i niesie ze sobą wymagania, które – w miarę możliwości – powinny być spełnione. Podstawowe kwestie, związane z aranżacją biura, dotyczą m.in.  właściwego rozmieszczenia miejsc pracy, doboru odpowiedniego oświetlenia i umeblowania, spełniającego podstawowe zasady ergonomii. Niebagatelną rolę odgrywa też estetyka wnętrza. Zarówno wyposażenie, jak i umeblowanie biura powinny wzmacniać wrażenie nowoczesności, spokoju i harmonii. Doświadczeni psychologowie pracy przekonują, że estetyczny wygląd biura znacząco wpływa na wydajność pracowników. Badania dowodzą, że podobny wpływ na jakość pracy mają również kolory, faktury a nawet barwa oświetlenia.

Czym kierować się podczas wyboru mebli biurowych?

Dobór odpowiednich, biurowych mebli to kwestia często lekceważona przy projektowaniu i aranżacji miejsca pracy. Przy wyborze wyposażenia biura popełnia się zazwyczaj dwa błędy. Pierwszy, to zakup podyktowany niską ceną danego zestawu meblowego. Skutki zakupu sprzętu o niskiej jakości łatwo przewidzieć – od szybkiego wyniszczenia po dodatkowe koszty, związane z naprawą. Drugim, równie niebezpiecznym trendem, jest zakup ultranowoczesnych, ale niepraktycznych mebli. Ekstrawagancki wygląd może przykuć uwagę klienta, ale pamiętajmy o tym, że meble biurowe muszą spełniać określone wymagania ergonomiczne.

Zobacz również  Wyposażenie toalet publicznych.

Pracownik na pierwszym miejscu

Zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii umeblowanie i wyposażenie biura powinno być przystosowane do typu zadań, wykonywanych przez pracowników. Oczywiście, w przypadku współczesnego biura mówimy zazwyczaj o wielogodzinnej pracy przed komputerem. Oprócz zakupu dobrego sprzętu komputerowego (monitory w wysokiej rozdzielczości, ergonomiczne klawiatury) należy wziąć pod uwagę zainwestowanie w wysokiej jakości fotele biurowe. Proste, lekkie fotele obrotowe odchodzą do przeszłości. W nowoczesnych biurach coraz częściej można zauważyć dobrze wymodelowane fotele, wyposażone w specjalne podkładki pod plecy. Mocny stelaż i ergonomiczna podkładka w połączeniu z wymodelowanym siedziskiem to najważniejsze elementy fotela, wspomagającego utrzymanie zdrowej postawy przy biurku.

Biuro przyjazne klientowi

Biuro przyjazne pracownikowi – czyste, uporządkowane, estetyczne – to także biuro przyjazne klientom. Jakość atmosfery w miejscu pracy przekłada się bezpośrednio na jej wydajność. Badacze rynku zwracają uwagę, że dla młodszych pokoleń pracowników jakość atmosfery pracy bywa coraz częściej priorytetem. Podobne preferencje daje się zauważyć wśród konsumentów. Biura o charakterze usługowym, charakteryzujące się ogólnie odczuwalną, przyjazną atmosferą, dużo łatwiej przyciągają klientów. Estetyczna recepcja, dostępne miejsce odpoczynku, wyraźnie wyeksponowane informacje – to podstawowe kwestie, o które należy zadbać, by móc pochwalić się wydajną i przyjazną przestrzenią biurową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *