Czego potrzebujesz do pomalowania ściany?

Czy może być coś prostszego, niż malowanie ścian? Wydawać by się mogło, że nie, ale jeśli robimy to pierwszy raz, to koniecznie trzeba przeczytać poniższy poradnik. Tych kilka uwag pomoże przeprowadzić operację szybko i bez zbędnych komplikacji oraz, co chyba najważniejsze, bez konieczności czyszczenia zachlapanych sprzętów i powierzchni. Zatem zapraszamy do czytania, a zaraz potem do pracy!

Farba

To rzecz oczywista w przypadku malowania ścian, ale konieczne jest by dokładnie zapoznać się z rodzajem farby, na jaki się zdecydowaliśmy, oraz ze sposobami jej nakładania. W zależności od rodzaju niektóre farby wymagają rozcieńczenia wodą lub rozpuszczalnikiem, a inne nakładamy bezpośrednio z puszki. Ważny jest również rodzaj malowanej powierzchni, a także ilość warstw, które mamy zamiar nałożyć. W przypadku pomieszczeń o większej wilgotności, jak łazienki i kuchnia, należy sięgnąć po specjalistyczne farby przeznaczone do tego typu pomieszczeń. To samo tyczy się malowania ścian w pokojach dziecięcych, czy innych wymagających wyższej ochrony ze względu na przebywanie w nich osób z alergią i innymi dolegliwościami – to jednak zagadnienie wymagające osobnego artykułu poświęconego tego typu sytuacjom.

Pędzle i wałki

Oczywiście w przypadku malowania ścian w dużych pomieszczeniach zdecydowanie powinniśmy postawić na wałek, który pomoże nakładać warstwy o zbliżonej grubości oraz zapobiega zlewaniu się farby. Dodatkowo pomoże odpowiednio rozprowadzić pokrycie na ścianie i praca przebiegnie zdecydowanie szybciej. Nie mniej jednak powinniśmy być również wyposażeni w komplet pędzli, które są niezbędne przy poprawianiu kątów i załamań powierzchni, jak również w przypadku malowania miejsc wokół przytwierdzonych na stałe elementów typu kontakty, karnisze czy uchwyty lamp. Pędzel pomoże też poprawić niedoróbki, lub nałożyć dodatkową warstwę farby na słabo pokryte powierzchnie – niestety pomimo stosowania podkładów może zdarzyć się, że stara farba o intensywniejszym kolorze może przebijać spod nowej, zdecydowanie jaśniejszej warstwy.

Zobacz również  Nowoczesne meble do sypialni

Materiały ochronne

Rzecz bezwzględnie ważna przy okazji każdego remontu, a w przypadku malowania ścian nieodzowna. Oprócz pliku starych gazet i kartonów, które posłużą nam do pokrycia podłogi bezwzględnie zaopatrzyć musimy się w folie ochronne. Z doświadczenia podpowiadamy, by decydować się na te z grubszej folii, które pozwalają się łatwiej nakładać na meble czy inne elementy o dużych gabarytach. Kolejny dobry sposób podczas malowania ścian to zakup folii klejących, które w sposób pewny i bezpieczny okleją mniejsze meble i elementy dekoracyjne w remontowanym pomieszczeniu. Do kompletu potrzebna będzie jeszcze taśma papierowa do oklejania poziomów, do których mamy zamiar malować oraz zwykła samoprzylepna do łączenia warstw folii ochronnej i sklejania pokrycia podłóg. Ostania rzecz to rękawiczki i okulary chroniące przed zachlapaniem oczu.

Kilka słów na zakończenie

Malowanie ścian to łatwa i nie wymagająca specjalnych kwalifikacji praca, która oprócz oszczędności wynikających z niezatrudnienia ekip malarskich potrafi dać również sporo satysfakcji. Efekty naszych działań są widoczne od razu, a odpowiednie przygotowanie pozwoli zakończyć ten mały remont w ciągu jednego weekendu. Teraz pozostał już tylko wybór odpowiedniego koloru i możemy zaczynać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *