Do czego służą elektrozawory?

żarówka na tablicy

Elektrozawory to urządzenia, które kontrolują przepływ cieczy, gazów obojętnych czy sprzężonego powietrza. Szerokie możliwości ich wykorzystania sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w wymagających dziedzinach przemysłu, jak i w warunkach domowych, na przykład przy nawadnianiu trawników. Czym są elektrozawory, na czym polega ich działanie i do czego służą?

Elektrozawory — zawory sterowane prądem elektrycznym

Elektrozawory składają się z dwóch głównych elementów — elektromagnesu, nazywanego również cewką, oraz wyposażonego w zwierciadło zaworu głównego. Jak sama nazwa wskazuje, do swojego działania potrzebują prądu. Aby otworzyć lub zamknąć otwór kontrolujący przepływ medium, sygnał elektryczny przesyłany jest najpierw do cewki, która uruchamia pole elektromagnetyczne, a następnie do zwierciadła. Elektrozawory (https://www.buehnen.pl/one4all/elektrozawory) pozwalają zapanować nad przepływem substancji, którymi mogą być różnego rodzaju gazy oraz ciecze, jak na przykład woda czy oleje. Ze względu na jednokierunkowość działania, medium może płynąć tylko w jednym kierunku. Warto dodać, że sterowanie zaworów za pomocą prądu elektrycznego znacząco wpływa na efektywność kontroli przepływu. Oprócz rodzaju substancji, najważniejszymi parametrami charakteryzującymi elektrozawory są: zakres ciśnienia, średnica nominalna, czas działania, ilość zużywanej energii czy temperatura pracy. To właśnie tymi cechami należy się kierować przy wyborze urządzenia.

Elektrozawory — rodzaje

Ze względu na możliwość zastosowania, elektrozawory dzieli się na zawory działania bezpośredniego lub pośredniego, inaczej serwosterowane. Pierwsze do swojego działania nie potrzebują ciśnienia minimalnego, natomiast w przypadku drugich istotna jest różnica między ciśnieniem wejściowym a wyjściowym. Zawory elektromagnetyczne można również podzielić z uwagi na liczbę dróg przepływu, rodzaj sterującego przepływem elementu, liczbę możliwych położeń i pozycji spoczynkowych, a także przeznaczenie.

Zobacz również  Jak łączyć style w oświetleniu?

Elektrozawory — szerokie zastosowanie

Różnorodność zaworów sterowanych elektrycznie pozwala na ich szerokie zastosowanie, a tym samym sprawia, że wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Największą popularnością cieszą się w branży motoryzacyjnej oraz automatyce przemysłowej. Sprawdzają się także w przemyśle budowalnym, zakładach spożywczych, przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych, instalacjach grzewczych czy klimatyzacji. Oferowane na rynku elektrozawory znajdują swoje zastosowanie także w gospodarstwie domowym. Mogą być wykorzystywane do podlewania roślin czy trawników lub w systemach smart home.

Elektrozawory — efektywność kontroli przepływu

Główną zaletą elektrozaworów jest bez wątpienia precyzyjna kontrola przepływu cieczy oraz gazów, a wszystko za sprawą sygnału elektrycznego, który nimi steruje. Co więcej, ich różnorodność umożliwia dobór modelu do konkretnych potrzeb i wpływa na szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *