Do czego służy wąż grzewczy? Poznaj szczegóły

Zastanawiasz się czym jest i do czego służy wąż grzewczy? Czy jest to przedmiot, który będzie Ci potrzebny? Już za chwilę zobaczymy odpowiedzi na to pytanie.

Czym są i do czego służą?

Ich głównym zadaniem jest podtrzymanie temperatury. Jeśli w procesie technologicznym jesteś zobligowany do utrzymania temperatury podczas transportu substancji płynnych to możesz być przekonany, że węże grzewcze idealnie wpasują się w to zadanie. W procesie wymagającym podgrzewania lub roztapiania również możecie skorzystać z tego urządzenia. Są tak zbudowane, by bez trudu poradzić sobie z temperaturami od 70°C nawet do 400°C!
O jakich substancjach płynnych mówimy? Chodzi o oleje, smary, gazy przemysłowe oraz silnikowe, smoły, substancje spożywcze, kleje farby.
W takim razie, w jakim przemyśle są używane opisywane węże? Głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Wykorzystuje się go chociażby podczas montowania szyb samochodowych. Wąż grzewczy umożliwia nam uzyskanie naprawdę dobrej jakości produktu w efekcie końcowym.

Rodzaje wężów grzewczych

Węże, które są podgrzewane elektrycznie- wykorzystuje się je podczas przesyłu, a następnie przeładunku substancji, które wymagają takich procesów jak podtrzymanie temperatury lub podgrzewanie czy też roztapianie.
Jak są zbudowane? Posiadają wewnętrzny wąż ciśnieniowy, który oplata przewód grzewczy. Nie mogłoby się obejść również bez czujnika temperatury oraz odpowiednio dobranej izolacji termicznej, a także specjalnej powłoki. Dopasowane są do węża końcówki, których celem jest umożliwienie złącza z maszyną lub innym systemem. Posiadając regulator temperatury możemy elastycznie kontrolować temperaturę. Sam wąż zbudowany jest ze stali, gumy lub teflonu.
Węże, które są podgrzewane jakimś czynnikiem grzewczym (podanym czynnikiem grzewczym może być para wodna, gorący olej, ale także gorąca woda), są swego rodzaju alternatywą, które wykorzystuje się zamiast węży podgrzewanych elektrycznie i są one wykorzystywane w takich momentach, gdy nasza para wodna, gorąca woda lub olej jest dostępny lub gdy nie powinniśmy używać elektrycznego zasilania.
W jakich sytuacjach najlepiej go używać? Podczas przeładowywania cystern kolejowych. Sprawdza się także w miejscach, które są zagrożone chociażby wybuchem.
W tym przypadku wąż jest zbudowany z teflonu lub stali.

Zobacz również  Czym powinna charakteryzować się dobra farba dekoracyjna?

Węże grzewcze karbowane

Dzięki tym wężom jesteśmy w stanie utrzymać niższą średnią temperaturę przedmiotu, biorąc pod uwagę stosunek do neutralnego ogrzewania konwekcyjnego. Jest on wykorzystywany kiedy potrzebna jest nam izolacja termiczna.
Co ciekawe, sklepy oferują nam tak skonstruowane węże grzewcze w sposób jakiego klient wymaga. Mogą być stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu, kiedy to potrzebne jest utrzymanie stałej temperatury substancji płynnej.

Podsumowując do czego służy wąż grzewczy? Jego głównym celem jest podtrzymywanie temperatury, zazwyczaj pracuje przy wysokich temperaturach. Budowane są z materiałów odpornych na wysokie temperatury i może się pochwalić swoją wytrzymałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *