Gruntowanie ścian przed malowaniem
Malowanie ścian to najpopularniejszy sposób na ich odnowienie oraz na zmianę aranżacji wnętrza. Jeśli wybieramy rodzaj i kolor farby, nie zapomnijmy również o preparatach do gruntowania ścian. Nie zawsze jest ono konieczne ale niezmiernie przydatne.
Na czym to polega?
Gruntowanie to po prostu działanie, które ma na celu ujednolicenie podłoża oraz wzmocnienie jego chłonności. Pomaga również w zmniejszeniu zużycia farby nawierzchniowej, poprzez poprawienie przyczepności podłoża. Do gruntowania przeznaczone są farby i preparaty gruntujące lub podkładowe. Gruntowanie ścian stosuje się do pierwszego malowania płyt gipsowo-kartonowych, zapraw cementowych oraz cementowo-wapiennych. Gruntowanie nie jest konieczne, jeśli ściany były juz malowane. Fachowcy sprawdzają to, pocierając dłonią powierzchnię ściany. Jeśli na dłoni pozostanie nalot, wówczas gruntowanie będzie potrzebne. Sam proces nakładania preparatów podkładowych najlepiej zacząć od trudno dostępnych miejsc oraz od powierzchni narożnikowych. Następnie gruntujemy resztę powierzchni. Do takich prac najczęściej używa się wałków malarskich. Dopiero po wyschnięciu preparatów zabezpieczających możemy rozpocząć właściwe prace malarskie.
Czego używamy?
Najczęściej do gruntowania ścian używane są wodorozcieńczalne podkładowe farby akrylowe i lateksowe. Są one elastyczne, odporne na łuszczenie lub pękanie. Ich dużą zaletą jest łatwość nanoszenia. Taki rodzaj gruntu stosuje sie głównie na gipsy, płyty gipsowe i cementowe, tynki wapienno-cementowe oraz mury z cegieł. Uniwersalne środki stanowią również impregnaty gruntująco-wzmacniające. Te wodorozcieńczalne żywice akrylowe z dodatkiem substancji pomocniczych, wzmacniają podłoże i zabezpieczają je przed wilgocią. Kolejna grupa preparatów to farby podkładowe rozpuszczalnikowe. Środki te są wodoodporne, głęboko wnikają w mur, jednak ich wada jest to, ze są łatwopalne. Pokrywa sie nimi nie tylko tynki i farby, ale również drewno.
Do gruntowania ścian zewnętrznych stosowane są gruntujące lakiery akrylowe. Głęboko wnikają w mur, zwiększają przyczepność farb oraz są wodoodporne. Do gruntowania tynków zewnętrznych cementowych i wapiennych służą wodne podkłady krzemianowe. Do gruntowania ścian cementowych we wnętrzach przystosowane są natomiast farby epoksydowe.
Wybór preparatów gruntujących zależy od rodzaju podłoża. W przypadku malowania ścian należy pamiętać, że podłoże musi być zawsze mocniejsze, niż warstwa malarska. Końcowy efekt malowania zależy również od użytych środków gruntujących.