Idealna pergola tarasowa: na co zwracać uwagę przy wyborze?

pergola tarasowa

Nie ma to jak leniwy poranek w otoczeniu zieleni, a wieczorem grill w gronie przyjaciół. Żeby jednak móc tak spędzać czas, trzeba mieć ogród, a w nim – miejsce osłonięte od wiatru, palącego słońca i ulewnych deszczy. Właśnie dlatego tak potrzebna jest w ogrodzie pergola tarasowa. Dzięki niej przesiadywanie wśród roślin stanie się o wiele przyjemniejsze! Klucz do wygody tkwi jednak w odpowiednio dobranym projekcie pergoli.

Pergola ze ściankami bocznymi czy bez? Rodzaje konstrukcji

Chcesz być jak najlepiej osłonięty od słońca? A może zależy Ci na tym, by z pergoli tarasowej można było mieć widok na cały ogród? W zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby, inna będzie konstrukcja pergoli – wyposażona w ściany boczne lub ich pozbawiona. Zastosowanie ścianek powinno też zależeć od tego, czy pergola jest zlokalizowana w miejscu wystawionym na działanie wiatru. W takim przypadku ścianki będą stanowiły skuteczną ochronę.

Konstrukcje pergoli można też podzielić na wolnostojące, czyli oparte na czterech kolumnach, oraz segmentowe – montowane do ściany lub sufitu. Ten ostatni rodzaj najczęściej składa się z dwóch słupów. Można też zdecydować się na szczególny typ pergoli, przy którym nie stosuje się żadnych podpór, ani kolumn. W rezultacie pergola tarasowa składa się głównie z zadaszenia.

Zobacz również  Jaki wybrać klej do pistoletu na gorąco do przygotowania stroików?

 

Typ zadaszenia – składane czy standardowe?

pergola tarasowa w ogrodzieOd pewnego czasu popularnością cieszą się pergole ze składanym dachem. To rozwiązanie jest niezastąpione w burzliwe dni, kiedy chcesz mieć pewność, że nic nie uszkodzi zadaszenia. Warto skorzystać z tej opcji również wtedy, gdy wolisz się opalać zamiast chronić się przed słońcem. Składany dach daje ci możliwość wyboru stopnia zacienienia powierzchni – to od Ciebie zależy, czy zadaszenie będzie złożone, czy rozłożone. Zazwyczaj jest ono wykonane ze specjalnej tkaniny, chroniącej przed słońcem, deszczem i wiatrem. Na stronie sklepu sklepu Milabud.pl można zobaczyć jak prezentują się pergole tarasowe wykonane z materiału o wysokiej odporności na wiatr, zgodnej z normą EN-13561.

Alternatywą są dachy zrobione np. z drewna albo szkła hartowanego, których nie da się składać. Zjawiskowo prezentuje się także betonowe zadaszenie, zwłaszcza jeśli stanowi integralną część budynku. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie będzie przepuszczać światła.

Wybór jednej z opcji zależy nie tylko od kwestii praktycznych, ale też estetycznych. Pergola tarasowa powinna również pasować do wyglądu fasady. Warto mieć to na uwadze!

 

Dodatkowe elementy

Każdy ma inne potrzeby związane z użytkowaniem pergoli, dlatego warto dopasować ją do swoich wymagań. Jest to możliwe dzięki dodatkowym elementom, oferowanym przez niektórych producentów. Co można dodać do konstrukcji?

Zobacz również  W których pomieszczeniach nie warto stosować żarówek LED?

Sztuczne oświetlenie

Przydatne z pewnością będzie oświetlenie LED, zwłaszcza jeśli planujesz spędzać wieczory w ogrodzie. Dzięki niemu nie będziesz musiał szukać lamp ani latarek za każdym razem, gdy zechcesz zaprosić kogoś na spotkanie albo imprezę na tarasie.

Napęd elektryczny

Standardowo w pergolach stosuje się napęd ręczny, ale zazwyczaj dostępna jest też opcja napędu elektrycznego. To ostatnie rozwiązanie znacznie ułatwia obsługę pergoli, dlatego warto je rozważyć. Taki sposób regulacji dachu docenią zwłaszcza dzieci i osoby starsze.

Ochrona przed deszczem

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego dobrym pomysłem jest także dodatkowe zabezpieczenie pergoli przed wodą. Jak je wykonać? Wystarczy zadbać o blokadę spływu wody na boki. Do tego warto jeszcze upewnić się, czy pergola została wyposażona w system PCV od odpływu rynnowego. Dzięki temu konstrukcja i wszyscy użytkownicy tarasu będą skutecznie chronieni przed deszczem!