Jak zaprojektować nowoczesny salon?

jak urzadzic salon

Salon jest sercem domu,  pokojem reprezentacyjnym, który służy domownikom, i w którym przyjmujemy gości. To nim chcemy się pochwalić.  Powinien być więc zaaranżowany w taki sposób, by oprócz przytulności i poczucia komfortu robił wrażenie na odwiedzających nas gościach.

Od czego zacząć?

Mnogość dodatków oraz różnorodność mebli oferowanych przez producentów sprawia, że łatwo pogubić się aranżując nowoczesny salon. Zanim więc wybierzemy się na zakupy warto wcześniej przygotować projekt naszego wymarzonego pokoju dziennego. W internecie znajdziemy wiele inspiracji. Pomocne będą również czasopisma o dekorowaniu wnętrz, z których będziemy mogli wyciąć interesujące nas obiekty i sprawdzić jak komponują się razem. Tworzenie projektu jest również momentem, w którym wybierzemy kolorystykę i motyw przewodni pokoju. Te dwie rzeczy zapewnią nam jednorodność oraz konsekwencję w wybranym przez nas stylu. Dobrym pomysłem na ogólną kolorystkę pomieszczenia jest wybór neutralnych kolorów – szarości czy bieli – oraz dodatków w innym, intensywniejszym kolorze, np. żółtym lub turkusowym. Takie rozwiązanie pozwoli nam na swobodne manipulowanie wyglądem salonu. Zmieniając tylko jeden kolor z łatwością możemy nadać naszemu pomieszczeniu zupełnie inny charakter. Mając przygotowany projekt będziemy dokładnie wiedzieli czego szukamy, dzięki czemu z zakupów wrócimy na pewno tylko z tym, co chcieliśmy kupić.

eglo rondo 85263

Lampa Eglo Rondo (źródło: swiatloistyl.pl)

Wybór odpowiednich mebli to podstawa

Z naszym projektem wybierzmy się najpierw do salonu meblowego. Jeżeli meble przez nas wybrane okażą się poza naszą kieszenią, wcale nie trzeba się załamywać i zmieniać całego projektu! Każdy drogi przedmiot ma swój tańszy zamiennik. Warto rozejrzeć się w takim wypadku za podobnym modelem, ale może wykonanym z innego materiału. Musimy pamiętać też, że meble są nie tylko ozdobą, ale w głównej mierze powinny być funkcjonalne. Istotna jest ilość oraz głębokość półek czy szuflad. Ważne są także wymiary mebli. Przy wyborze mebli należy też zwrócić uwagę na to, czy nie przytłoczą pomieszczenia lub sprawią, że pokój będzie wydawał się pusty. Masywne meble z ciemnego drewna zdecydowanie nie pasują do małych pomieszczeń – czynią je optycznie jeszcze mniejszymi. Podobnie jest z jasnymi i delikatnymi meblami
w olbrzymich pokojach – tam z kolei robią się niemalże niewidoczne tworząc wrażenie pustki.

Zobacz również  Jak wybierać kolory w 2019

 

Dodatki – istota salonu

Nie tylko meble tworzą pokój. To głównie dodatki – ozdoby, książki, kwiaty, oświetlenie – nadają mu odpowiedni charakter. Wbrew pozorom zbyt wiele elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu nie uczyni go przytulniejszym. Wręcz przeciwnie, mnogość elementów sprawi, że salon będzie swego rodzaju graciarnią, w której nie będziemy mieli ochoty przebywać. Atmosferę przytulności zbudujemy odpowiednim oświetleniem. Świetnie sprawdzą się lampy wiszące o nietypowym kształcie, np. eglo rondo 85263, które dopełnią nowoczesny design pokoju dziennego. Wszystkie dekoracje, które postanowimy umieścić w naszym salonie powinny być jednie akcentem, który dopełni istotę tego pokoju. Ich głównym zadaniem jest tworzenie odpowiedniej atmosfery, dzięki której salon będzie bijącym sercem domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *