Jaki impregnat do drewna wybrać?

impregnat do drewna

Oleje, lazury, lakierobejce, a może lakiery – czy wiesz, który preparat wybrać, by zapewnić drewnu skuteczną ochronę? Nawet najlepszy impregnat do drewna nie sprawdzi się tak samo w przypadku przedmiotów o różnym zastosowaniu, np. schodów i zabytkowych mebli. Na co więc zwracać uwagę, by dokonać optymalnego wyboru?

Czym różnią się od siebie impregnaty?

Przede wszystkim właściwościami, ale również tym, jak wpływają na wygląd zaimpregnowanego drewna. Niektóre z nich podkreślają naturalną barwę drewna, inne modyfikują kolor o kilka tonów, a istnieją też takie preparaty, które całkowicie zmieniają barwę drewnianej powierzchni. Część z nich tworzy też specjalną warstwę ochronną – w ten sposób działają na przykład lakierobejce i lazury, natomiast oleje charakteryzują się tym, że wnikają wewnątrz tworzywa, impregnując jego strukturę i pozostawiając powierzchnię niemal niezmienioną.

Dla miłośników drewnianych przedmiotów wygląd jest istotny, lecz w przypadku impregnatów kluczowe jest właściwe zabezpieczenie drewna przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi, rozwojem mikroorganizmów i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Nawet najlepszy impregnat do drewna nie zapewni skutecznej ochrony przed każdym z tych zagrożeń. Podczas wybierania preparatu musimy więc rozważyć, na które z nich będzie najbardziej narażone drewno – inne rodzaje uszkodzeń będą bowiem zagrażały meblom ogrodowym, a inne drewnianej szkatułce na biżuterię.

Który impregnat wybrać?

Jak już wiemy, nie istnieje uniwersalny preparat, który sprawdzi się zarówno przy użytku zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Możemy jednak kierować się kilkoma zasadami, które ułatwią dokonanie właściwego wyboru.

Zobacz również  TOP 5 sposobów na czyszczenie fug w kuchni i łazience

Jeżeli zależy nam na tym, by odżywić drewno i zwiększyć jego trwałość oraz właściwie zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi, idealnie sprawdzą się oleje. Są one tak skuteczne, że wybierają je nawet właściciele lokali, w których jedną z atrakcji jest sala balowa z drewnianą podłogą. Oleje sprawdzą się także w przypadku mebli ogrodowych – zabezpieczą je między innymi przed powstawaniem trudnych do usunięcia plam z kawy.

W przypadku małej architektury ogrodowej oraz drewnianych płotów warto zastosować lakierobejcę, która nie tylko ochroni przedmioty, tworząc na ich powierzchni specjalną powłokę, ale także odświeży je, nadając wybrany przez nas kolor. Jeszcze lepszym wyborem będzie zakup lazurów, które konserwują drewno od środka i zapewniają bardziej skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. One również wytwarzają na powierzchni drewna warstwę, która jest jednak bardziej matowa i lepiej eksponuje naturalne piękno drewna.

A kiedy warto stosować lakiery? Wtedy, gdy zależy nam wyłącznie na ochronie drewna i nie jesteśmy zainteresowani podkreślaniem jego walorów estetycznych. Właściwości lakieru są bardzo podobne do cech lakierobejcy, która stanowi połączenie tegoż preparatu z barwnikami. Lakiery skutecznie zabezpieczą drewno przed wilgocią i różnicami temperatur.

Najlepszy impregnat do drewna niejedno ma imię. Najważniejsze, aby był on najlepiej dopasowany do naszych potrzeb i specyfiki drewnianej powierzchni, a wtedy na pewno uznamy, że jego zakup był trafny.

Zobacz również  Jak wybrać pistolet do kleju na gorąco?