Jaki klej wybrać do domowych prac

klejenie warsztat

O każdy dom czy mieszkanie trzeba oczywiście odpowiednio dbać. Czasami też potrzebne są zmiany czy remonty. Kiedy się coś zepsuje, trzeba to jak najszybciej naprawić. Dlatego też w każdym domu powinny się znaleźć kleje przemysłowe oraz pistolet do kleju, które służą do łączenia rozerwanych części. Jaki klej sprawdzi się w przypadku prac domowych?

Kleje przemysłowe termotopliwe

Kleje termotopliwe, a więc kleje na gorąco, to coraz popularniejsze rozwiązanie, które można stosować również w domowym zaciszu. Kleje przemysłowe tego rodzaju mają postać stałą i sprzedawane są w formie lasek. Właściwości klejące zyskują dopiero na skutek działania wysokiej temperatury rzędu 150 stopni Celsjusza. Wówczas przechodzą z postaci stałej w płynną i są gotowe do użycia. Do ich aplikowania w warunkach domowych konieczne są specjalne pistolety do kleju. Dla osób początkujących najlepsze są laski o średniej grubości. Kleje tego rodzaju dobrze łączą ze sobą różnego rodzaju powierzchni tworząc spoiwo mocne i elastyczne zarazem.

Kleje przemysłowe w domu

W każdym domu prędzej czy później coś może się zepsuć. W takim wypadku dobrze mieć pod ręką termotopliwe kleje przemysłowe, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Obecnie pistolety do kleju na gorąco można już znaleźć nawet w większych sklepach papierniczych. Kleje tego rodzaju dobrze sprawdzają się podczas drobnych prac naprawczych. Przy ich pomocy możne przykleić listę podłogową. Dobrze sprawdzają się również podczas składania mebli. Dzięki klejeniu meble są stabilniejsze i bardziej wytrzymałe. Warto przy tym pamiętać, że kleje przemysłowe na gorąco są całkowicie bezpieczne dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Można je bez obaw stosować nawet do klejenia dziecięcych zabawek, bo nie wydzielają żadnych szkodliwych oparów. Pistolety do kleju termotopliwego wykorzystywane są też przez wielu hobbystów. Doskonale nadają się do łączenia delikatnych elementów biżuterii czy ozdób świątecznych.

Zobacz również  5 zastosowań kleju przemysłowego

Rodzaje klejów przemysłowych

Oferta klejów przemysłowych do klejenia na gorąco na rynku jest coraz większa. W zależności od potrzeb są to kleje szybko i wolno schnące oraz takie, które kleją przy nieco niższej temperaturze. Nowością są kleje kolorowe, które świetnie sprawdzają się w rękodzielnictwie. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju sklejanego materiału. W przypadku papieru najlepszym rozwiązaniem są kleje niskotemperaturowe. Do dużych powierzchni z kolei warto wybrać kleje wolnoschnące, które są silniejsze i bardziej wytrzymałe. Jeszcze inne kleje są stosowane do łączenia mebli czy elementów metalowych.

Przydatne w każdym domu pistolety do kleju

Pistolet do kleju to wbrew pozorom bardzo proste w obsłudze elektronarzędzie. Przed rozpoczęciem klejenia należy je rozgrzać do wysokiej temperatury. Po załadowaniu do pistoletu laski z klejem spoiwo zaczyna się rozgrzewać i nadaje się do użycia. Wystarczy nacisnąć spust, aby z dyszy wydostał się gorący klej. Kleje przemysłowe termotopliwe są uniwersalne i sprawdzają się doskonale na co dzień podczas wielu prac naprawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *