Jakie są kluczowe funkcje płyt grzewczych, na które należy zwrócić uwagę?

nowoczesna kuchnia z płytą grzewczą

Remont mieszkania lub urządzanie się w nowym miejscu wymaga sporego nakładu pieniędzy oraz czasu. Nawet jeśli wszelkiego rodzaju prace zleca się fachowcom, najpierw należy wybrać odpowiednie elementy, kupić je i przemyśleć to, jakie powinno być ich miejsce. Zdaje się, że kuchnia jest pomieszczeniem, któremu warto poświęcić dużo czasu podczas remontu. Przestrzeń ta powinna być jednocześnie funkcjonalna i estetyczna, a także w pełni dopasowana do wymagań domowników. Dlatego właśnie tak ważne jest, by podstawowe jej części dobierać uważnie. Płyta grzewcza do zabudowy to centralny punkt kuchni, bez którego trudno wyobrazić sobie jej działanie. Co ważne, w sklepach można nabyć wiele ich rodzajów i wybierać spośród produktów o różnych funkcjach. Warto więc wiedzieć, co najbardziej sprawdzi się we własnych czterech kątach.

Po pierwsze – rodzaje płyt grzewczych

Zanim zacznie się analizować poszczególne funkcje płyt grzewczych (a warto wiedzieć, że dane firmy wręcz prześcigają się w oferowaniu coraz to wygodniejszych opcji), warto poznać ich rodzaje. Jakie typy płyt grzewczych można więc najczęściej zobaczyć w sklepach? Wymienia się tutaj głównie:

  • gazowe – należą do najbardziej popularnych płyt; są tanie – zarówno jako sam produkt, jak i w utrzymaniu (niskie koszty eksploatacji);
  • indukcyjne – są najnowocześniejszym rozwiązaniem; umożliwiają najszybsze rozgrzanie naczynia;
  • ceramiczne – są estetyczne, eleganckie oraz wygodne w użytkowaniu (mają dotykowy panel sterowania oraz płaską strukturę – przez co łatwo się je czyści);
  • elektryczne (żeliwne) – są łatwe w podłączeniu oraz tanie, jednak zużywają sporo energii; obecnie rzadko wybierane ze względu na małą funkcjonalność w porównaniu z innymi płytami grzewczymi.
Zobacz również  Mieszkania na sprzedaż na Krzykach we Wrocławiu - dobre miejsce do życia?

Na jakie funkcje płyt grzewczych należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Jakie cechy są najbardziej pożądane przez klientów?

Pierwszymi cechami, na które należy zwrócić uwagę – zwłaszcza jeśli ma się dzieci – są zabezpieczenia. Wiele modeli wymagania wpisania kodu PIN, by włączyć urządzenie. Indukcyjne oraz ceramiczne płyty są najmniej inwazyjne – nie działają dzięki wykorzystaniu otwartego ognia oraz podgrzewają się jedynie, gdy umieści się na nich naczynie.

Ważne jest także to, ile palników posiada dana płyta – w kawalerce może sprawdzić się urządzenie z dwoma polami, z kolei w domu, w którym mieszka wiele osób, lepsza wydaje się płyta z czterema lub nawet z sześcioma palnikami. Ciekawym pomysłem jest także wybór urządzenia, które łączy w sobie cechy kilku rozwiązań. Przykładem tego może być płyta gazowo-indukcyjna, która wykorzystuje dwa źródła ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba rezygnować z gotowania w przypadku wystąpienia awarii – gdy brakuje prądu korzysta się z palników gazowych, a gdy odłączą gaz można używać tych na prąd.

Jakie jeszcze cechy płyt grzewczych mogą okazać się przydatne w kuchni? Warto zwrócić uwagę m.in. na czujnik Perfect Cook, który kontroluje temperaturę oraz funkcję Stop&Go, czyli przycisk, który umożliwia szybkie wstrzymanie pracy urządzenia.

Zobacz również  Zabudowa balkonów — zalety i praktyczne wskazówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *