Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie ścienne?

Chcąc zoptymalizować koszty związane z użytkowaniem systemu grzewczego, coraz więcej Polaków decyduje się na wdrożenie nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań, przewijających się m.in. w postaci ogrzewania ściennego. Planujesz prace remontowe i zastanawiasz się nad zainwestowaniem w grzewczy system ścienny? Poznaj zalety i wady tego typu instalacji.
Ogrzewanie ścienne czy podłogowe – co wybrać?
Na ogrzewanie ścienne decydują się najczęściej osoby, które z przyczyn technicznych muszą zrezygnować z grzewczych instalacji podłogowych. Ten rodzaj konstrukcji stosowany jest często także przy okazji cyklicznych remontów, które obejmują wyłącznie ściany, a nie samą podłogę. Jak zapewniają jednak fachowcy, ogrzewanie ścienne bez większego problemu może zostać połączone z instalacją podłogową, pozwalając użytkownikowi na jeszcze większą oszczędność energii, miejsca i pieniędzy, które przeznaczane byłyby na tradycyjne grzejniki.
Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu do instalacji podłogowej, ogrzewanie ścienne zapewnia bardziej równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. W przypadku systemów montowanych w podłodze, najwięcej ciepła kumuluje się przy stopach.
Co równie istotne, ogrzewanie ścienne pracuje zwykle na nieco wyższej temperaturze niż tradycyjne systemy podłogowe, co może przełożyć się na wydajność całej instalacji.
Ogrzewanie ścienne – rodzaje
W zależności od potrzeb klienta i układu pomieszczenia producenci oferują różne rodzaje ogrzewania ściennego, które mogą zostać zastosowane na tradycyjnych ścianach wykonanych z betonu, pustaków czy cegły.
System mokry
Ten rodzaj instalacji wykorzystywany jest zarówno podczas renowacji budynków, jak i wykańczania nowych pomieszczeń. Specjaliści wykorzystują wężownice grzejne, które zatwierdzane są do powierzchni ściany za pomocą prowadnic. System pokrywany jest następnie odpowiednią warstwą tynku.
System suchej zabudowy
W przypadku instalacji suchej zabudowy, fachowcy montują specjalne elementy konstrukcji – styropian z wyżłobieniami na rurę grzewczą oraz aluminiowe płyty promieniujące. Cała ściana wykańczana jest tradycyjnymi płytami gipsowo-kartonowymi.
Zastanawiasz się nad instalacją nowego ogrzewania? Zaufaj specjalistom z firmy InstalTechnik
Fachowcy z firmy InstalTechnik od lat promują oraz wdrażają energooszczędne instalacje wysokiej klasy. W ofercie marki dostępne są m.in. nowoczesne pompy ciepła, ogrzewanie ścienne oraz zaawansowana automatyka pokojowa. Planujesz remont mieszkania i zastanawiasz się nad zainwestowaniem w rozwiązania, które pomogą Ci zaoszczędzić koszty związane z jego ogrzewaniem? Odwiedź stronę internetową InstalTechnik, aby poznać pełną ofertę marki.