Kolory farb do ścian

Kiedy już zdecydujemy się na pomalowanie ścian w naszym domu musimy podjąć niełatwą decyzję o doborze kolorów. Najlepiej jeśli kolor jest elementem spójnej kompozycji wnętrza. Chcemy również, by był odzwierciedleniem naszych upodobań, pozwalał odetchnąć po męczącym dniu oraz wprowadzał nas w odpowiedni nastój. W ofercie sklepów znajduje się bardzo szeroka paleta barw kolorów farb. Podjęcie decyzji może okazać sie nie lada wyzwaniem.

Gdzie znaleźć inspirację?

Inspiracją dla nas pomocną w wyborze koloru farby może być sztuka lub natura. Wystarczy wziąć do reki kolorowe magazyny lub albumy, by znaleźć ciekawy pomysł. Nie zawsze trzeba podążać za trendami mody. Inspiracji można poszukać również w sobie, czy w rodzinie. Warto zastanowić się jakie kolory lubimy, jakie sprawiają, że czujemy sie bezpiecznie, a pomieszczenia stają się przytulne.

Przeznaczenie pomieszczenia a kolory farb

Kolor może zmienić optycznie pomieszczenie. Jasne kolory najczęściej powiększają małe pomieszczenia, natomiast ciemne kolory powodują, że wyglądają na mniejsze. Wybierając odpowiedni kolor ścian, możemy zmienić nieco kształt pomieszczenia. Efekt taki otrzymamy, malując ściany oddalone od środka innymi kolorami lub odcieniami tego samego koloru. Kolor, który ma także wpływ na nasza psychikę może pomóc nam w urządzeniu sypialni,  jadalni, czy pokoju dziecięcego. Jeśli znamy funkcje, jaką dany pokój ma spełniać dobierzemy kolor farby, biorąc pod uwagę nastrój jaki ma w nim panować (np. biały i zielony – uspakajają, a czerwony – pobudza).

Wybierz odpowiedni kolor ściany

Wybierz odpowiedni kolor ściany

Światło

Ilość naturalnego światła w pomieszczeniu może wpływać na to jak wyglądają kolory na ścianach. Jednocześnie za pomocą kolorów można spowodować, że ciemne pomieszczenie się rozświetli (np. kolor żółty, biele i pastele). Im naturalnego światła mniej, tym kolory powinny być jaśniejsze.

Zobacz również  Wyposażenie toalet publicznych.

Również umiejscowienie sztucznego światła (lampy, kinkiety) ma wpływ na wygląd kolorów na ścianach, a co za tym idzie i na nastój pomieszczeń.

Ogólna kompozycja

Wybierając kolory farb do wnętrz nie możemy zapomnieć, że powinny one współgrać z meblami i dodatkami, które w nich się znajdują. Zbyt duża ilość kolorów i odcieni powoduje poczucie nieładu. Warto zadbać, by meble nie ginęły na tle ścian, wówczas  pomieszczenie wydawać sie będzie nudne. Najlepiej wykorzystać zasadę, że do ciemnych mebli dobiera się jasne kolory, a do jasnych – ciemne.

Każdy z nas jest inny, dlatego najważniejsze, aby przy doborze kolorów farb kierować się własnymi preferencjami. Barwy wybrane zgodnie z naszą intuicją i naszym subiektywnym odczuciem spowodują, że w naszych pomieszczeniach poczujemy się dobrze. Komfort nasz i naszych domowników powinien być najważniejszy.