Kreci problem
Ogrodnicy i działkowicze lubią cieszyć się widokiem zadbanego ogrodu. Często sielski wygląd zadbanego trawnika zmienia się w pole minowe usiane krecimi kopcami. Zasypywanie kopców jest mało skuteczne. Jak więc uporać się z nieproszonymi gośćmi, którzy niszczą efekty naszej pracy? Czy pułapka na krety jest skuteczna?
Kim są małe, niszczycielskie ssaki? Zanim kupimy pułapkę na krety
Kret to niewielki ssak z rodziny kretowatych, który ma podłużne ciałko, krótkie kończyny, zakończone dużymi łapkami. Właśnie tymi łapami kret drąży korytarze pod ziemią. Najwięcej kretów można spotkać wczesną wiosną na łąkach i polach. Krety z jednej strony są pożyteczne, gdyż utleniają glebę, zjadają owady, larwy powszechnie uważane za szkodniki roślin w naszych ogrodach. Działkowcy jednak ich nie lubią i szukają pułapki na krety, gdyż małe zwierzęta powodują znaczne zniszczenia – zapadanie się ziemi i dewastację trawnika. Za pojawienie się kreta w ogrodzie często przyczyniamy się sami, stosując nawozy niezmineralizowane, takie jak obornik czy kompost. W ten sposób tworzymy w warstwie gleby doskonałe środowisko dla bezkręgowców rozkładających materię organiczną, a te bardzo lubią krety.
Jak pozbyć się małego szkodnika? Jak samemu zrobić pułapkę na krety?
Rozpoczynając walkę z kretami, musimy uzbroić się w cierpliwość. Szkodnika trzeba przepędzić, ale trzeba to zrobić tak, by nieproszony gość nie miał więcej sposobności wstępu na naszą posesję. Zamiast w przyszłości szukać pułapki na krety, już na samym początku tworzenia ogrodu możemy zabezpieczyć się przed szkodnikiem, kładąc na podłożu ochronną siatkę przeciw kretom. Siatkę układamy na głębokość 10 cm tak, aby nie uległa zniszczeniu przez zabiegi pielęgnacyjne. Dobrym pomysłem jest wkopanie przy ogrodzeniu siatki na głębokość 50 cm, co będzie stanowiło zaporę dla kreta. W ogrodzie możemy posadzić rośliny, które wydają intensywny zapach odstraszający kreta, np. czosnek niedźwiedzi, aksamitka, bazylia, szachownica cesarska i bylica. W kopcach kretów można także umieścić spleśniałe skórki owoców lub kawałek szmaty nasączony olejem napędowym lub naftą.
Jakie pułapkę na krety możemy kupić?
Krety mają doskonale rozwinięty zmysł słuchu i nie lubią głośnych dźwięków i wstrząsów. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe odstraszacze emitujące dźwięki i wibracje zasilane na baterię. Ogrodnicy często wieszają puszki czy butelki, które, poruszane przez wiatr, mogą wydawać dźwięki, które odstraszają zwierzęta. Można także kupić specjalistyczną pułapkę na krety, która skutecznie łapie kreta. Urządzenie umieszcza się w krecim korytarz. Kret powinien mieć swobodny dostęp do pułapki, a gdy do niej wpadnie, trzeba go wypuścić jak najdalej od ogrodu.
Kreci problem można rozwiązać, wybierając rozwiązania, które będą długo działać. Bardzo skutecznym sposobem jest pułapka na krety, która pozwala usunąć zwierzę, nie robiąc mu krzywdy.