Lakierowanie schodów jest prostsze niż myślisz

 

Wiele osób obawia się, że lakierowanie schodów to bardzo trudny i pracochłonny zabieg. Jeśli jednak pozna się już najważniejsze zasady oraz kolejność koniecznych do wykonania czynności, lakierowanie drewnianych stopni okazuje się być mało skomplikowane. Odpowiednio odnowione schody będą prezentować się świetnie przez wiele lat.

Jakie są najważniejsze wskazówki dotyczące lakierowania schodów?

Trzeba pamiętać, że w czasie nakładania lakieru, okna w mieszkaniu powinny być pootwierane. Nie powinno się więc planować takich czynności na mroźne miesiące. Temperatura oscylująca pomiędzy 12 a 25 °C jest optymalna i zapewnia odpowiednią wydajność lakieru oraz czas jego wysychania i twardnienia. Oprócz tego, nie można zapomnieć o ochronie dłoni. Najbezpieczniej będzie wykonywać lakierowanie w gumowych rękawicach.

 

Schody to specyficzna powierzchnia, dlatego ich lakierowanie trzeba skrupulatnie zaplanować. Dobrze jest wcześniej przemyśleć sposób, w jaki będzie nakładany preparat. Nie powinno się dopuścić do sytuacji, w której schody zostaną całkowicie wyłączone z użytku na czas lakierowania i wysychania. Dlatego najrozsądniej będzie nakładać lakier na co drugi stopień. Taka strategia umożliwi chodzenie po schodach w czasie, gdy lakier będzie wysychał. Dopiero po całkowitym sdrewniane schodytwardnieniu pierwszej połowy schodów, można rozpocząć pokrywanie lakierem pozostałych stopni. Najprościej jest rozpocząć nakładanie lakieru na czoło schodka, aby bezpośrednio po tym zacząć lakierować powierzchnię stopnia znajdującego się niżej.

Zobacz również  Jak łączyć style w oświetleniu?

Jak przygotować drewniane stopnie do lakierowania?

Na początek należy usunąć złuszczoną powłokę pierwszej warstwy drewna. W tym celu przyda się szlifierka oscylacyjna lub dość ostry, gruboziarnisty papier ścierny. Wyszlifowanie zużytej powłoki lakieru bądź farby ułatwi nakładanie nowej warstwy lakieru. Dzięki odpowiednio wygładzonej wcześniej powierzchni drewna uzyskuje się równomierną barwę oraz widoczny zarys struktury słojów. Lakierowanie prawidłowo przygotowanych schodów pozytywnie wpływa na wygląd drewna, z którego są wykonane. Ewentualne ubytki wypełnia się specjalną szpachlą dopasowaną do koloru konkretnego gatunku drewna, a następnie wyrównuje papierem ściernym i starannie odpyla.

 

Jaki lakier będzie odpowiedni do lakierowania schodów oraz czym go nakładać?

Wybierając lakier do drewnianych schodów trzeba wziąć pod uwagę specyfikę gatunku drewna, z którego są wykonane. Ponieważ jest to dość mocno użytkowana powierzchnia, dobrze wybrać lakier o wysokiej odporności na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

 

Niektóre lakiery wymagają jeszcze dodatkowego podkładu, dlatego warto przed zakupem upewnić się, czy nie będzie potrzebny jakiś dodatkowy preparat. Nie zaleca się mieszania ze sobą specyfików różnych marek. Warto również wiedzieć, że zwykle nakłada się minimalnie 2 warstw lakieru. Pomiędzy pierwszym a drugim nałożeniem lakieru powinno minąć przynajmniej 12 godzin. Lakierowanie wykonujemy wałkiem do lakieru.

Zobacz również  Dlaczego powinienem używać etykiet?