Malowanie ścian – pistoletem czy wałkiem?

Malowanie ściany za pomocą wałka

Rozważasz od wielu miesięcy wykonanie samodzielnego domowego remontu? W Twojej głowie narastają wątpliwości jak wybrać stosowne narzędzia do pracy? Oto kilka wskazówek, dzięki którym szybko podejmiesz właściwą decyzję.

Jak wybrać stosowne narzędzia do malowania?

Każdy, kto planuje remont we własnym domu lub mieszkaniu prędzej czy później staje przed dylematem wybrania odpowiednich narzędzi, które ułatwią barwienie ścian i precyzyjne nanoszenie preparatów zabezpieczających. Jak się do tego przygotować? Pierwszym krokiem, który ułatwi nam ten cel będzie zapoznanie się z rodzajami dostępnych produktów. Mając w domu lub mieszkaniu gzymsy i inne elementy dekoracyjne warto pamiętać, że najlepszym sposobem malowania jest metoda natryskowa. W szczególnych sytuacjach można użyć natrysku i wałka, jeśli zależy Ci na uzyskaniu dwukolorowego efektu podkreślającego piękno ozdoby. Tego typu elementy wymagają precyzyjnego malowania i nałożenia cienkiej warstwy farby. Musisz pamiętać o tym, że farby podkładowe podczas remontu są niezastąpione, dlatego warto kupić je wcześniej. Jeśli w Twoim domu znajduje się mnóstwo elementów drewnianych to warto zaopatrzyć się w lakiery de drewna. Artystyczne elementy mogą być trudne do pomalowania przy pomocy tradycyjnego wałka lub pędzla i jest to dość oszczędne rozwiązanie. Korzystając z niego wzrasta ryzyko osiągnięcia niezadowalających efektów końcowych.

Zalety i wady malowania natryskowego

Decydując się na malowanie natryskowe często kusząca jest oszczędność. W zależności od danego rodzaju farby, powierzchni przeznaczonej do malowania i kolorów można oszczędzić nawet 30 % ceny farb. Ponadto to opcja dla tych, których nie interesują lakiery wewnętrzne. Zaletą przemawiającą na korzyść malowania ścian metodą natryskową jest ogromna wydajność, co w praktyce oznacza pokrywanie farbą kilku metrów na minutę. To też ogromna wygoda i szybkość malowania, co jest ważne w sytuacji, gdy zależy Ci na szybkim i efektownym malowaniu. Ponadto metoda natryskowa jest bardzo popularna i coraz bardziej doceniana, nawet przez osoby, które nie mają doświadczenia w przeprowadzaniu wcześniejszych remontów. Dlaczego? Malowanie natryskowe jest bardzo uniwersalne, dzięki czemu możemy wykorzystać ten sposób do pokrycia ścian wewnątrz i na zewnątrz budynku. Oznacza to, że nie musisz się zastanawiać jakie lakiery zewnętrze wybrać. Ponadto na korzyść takiego rozwiązania przemawia też dokładność krycia. Jeśli szukasz efektownego i szybkiego sposobu na gładką i efektowną powierzchnię, to warto zdecydować się na skorzystanie z malowania natryskowego. Minusem są oczywiście wysokie koszty, ponieważ sprzęt przeznaczony do tego rodzaju malowania ścian jest dość kosztowny i wynosi nawet kilka tysięcy złotych, nie licząc oczywiście kosztów związanych z jego eksploatacją. Zastanawiając się jaką metodę malowania wybrać, warto oszacować swój budżet i przemyśleć kwestię związaną z opłacalnością wybranego rozwiązania. Jeśli nie interesują Cię lakiery i wolisz postawić na profesjonalne metody malowania to będzie to inwestycja na lata, z której będziesz zadowolony.

Zobacz również  Kreci problem