Meble lakierowane czy matowe – wybieramy praktyczne fronty

stolik kawowy

Aranżując przestrzeń kuchenną staniemy przed koniecznością wyboru mebli. Będziemy musieli zastanowić się, czy chcemy szafki z frontami matowymi lub w połysku. Kierujmy się własnym gustem, ale i względami praktycznymi. Przecież to my będziemy gotować w tej kuchni i my będziemy ją myć. Co lepsze – meble lakierowane czy matowe?

Czym się kierować, wybierając fronty mebli kuchennych?

Decyzja o wyborze frontów zależy tak naprawdę od kilku czynników. To, jaki rodzaj wykończenia mebli będzie pasował do naszego wnętrza, zależy m.in. od jego wielkości, nasłonecznienia i rozplanowanego oświetlenia. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy często gotujemy – kuchenne opary mają bowiem wpływ na materiały. Wiele osób rodzaj wykończenia uzależnia od faktu posiadania lub nie posiadania dzieci. Pooglądajmy kuchnie w domach znajomych czy przyjaciół i zastanówmy się, co bardziej nam się podoba – meble lakierowana czy matowe.

Zalety matowych frontów w meblach kuchennych

Matowe wykończenie możemy wybrać w zasadzie przy każdym rodzaju materiału, z którego wykonano meble. Jest to najczęściej wybierana opcja w przypadku zakupu mebli z litego drewna. Takie fronty pokrywa się lakierem czy lakierobejcą, która nie nadaje połysku. Dzięki temu otrzymujemy naturalny, ciepły efekt, a pod palcami czujemy strukturę drewna. Również płyta MDF nie wyklucza matu. Na wiele osób matowe wykończenie działa uspokajająco, gdyż wprowadza wrażenie spokoju i ładu. Z drugiej strony – ciemna, matowa powierzchnia mebli może pochłaniać światło, a kuchnia będzie wydawała się nieco przygnębiająca.

Zobacz również  Jakie są kluczowe funkcje płyt grzewczych, na które należy zwrócić uwagę?

Meble z lakierowanymi frontami

Połyskliwą powłokę mebli lakierowanych zapewnia akryl, folia poliestrowa lub laminat. Wysoki połysk pozwala na uzyskanie efektu głębi – w połyskującej powłoce niczym w lustrze odbija się przestrzeń wokół. Daje to intrygujący efekt, który robi dobre wrażenie. Pięknie wyglądają ciemne, drewniane meble, które ładnie odbijają światło. W wyborze frontów mamy pełną dowolność. Można zamówić kompozycje geometryczne, przepełnione kolorami, gładkie czy wzorzyste, a ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnie.

Jakie meble będą pasowały do naszej kuchni?

W małych pomieszczeniach warto stosować materiały w jasnych kolorach i odbijających światło, dlatego też dobrym rozwiązaniem będą fronty mebli lakierowane na wysoki połysk. Na dużej przestrzeni możemy pozwolić sobie na więcej swobody – wykorzystajmy fronty matowe, gdyż takie rozwiązanie nie będzie przytłaczało jeśli miejsca jest dużo. Zastanówmy się również nad tym, jak utrzymać czystość w kuchni. Kiedyś panował mit, że łatwiejsze w utrzymaniu czystości są meble w wersji matowej. Skutecznie jest on jednak obalany, gdyż po prostu nie ma frontów, na których nie widać śladów palców. Na szczęście jednak pielęgnacja powierzchni nie jest kłopotliwa czy pracochłonna. Fronty mebli wystarczy myć delikatnymi i miękkimi ściereczkami bawełnianymi lub z mikrofibry.

Nikt nie odpowie nam na pytanie, czy lepsze są meble lakierowane czy może matowe. Wybierzmy to co nam się podoba. Pamiętajmy, że fronty bez połysku dają ciepły i naturalny efekt, a te wykończone na połysk stworzą rozświetlone i nietuzinkowe wnętrze.

Zobacz również  Kolory pasujące do pokoju dziecięcego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *