Olej do drewna – jak wybrać?

Olejowanie drewna jest bardzo starą techniką impregnacji wyrobów z tego surowca. Dzisiaj wraca się do niej między innymi, ze względu na trend wykorzystywania jak najbardziej naturalnych substancji i środków w naszym otoczeniu. Na czym polega ta metoda, w jakim celu się ją stosuje i jak wybrać produkt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź poniżej.

Czym jest i w jakim celu stosuje się olejowanie drewna?

Olejowanie drewna (https://drewnochron.pl/Produkty/Oleje/Olej-do-drewna) jest tradycyjną metodą stosowaną w impregnacji surowego materiału, w celu zabezpieczenia go przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Powlekając powierzchnie olejami do drewna chronimy je przed wilgocią, pleśnią, utratą koloru, zbytnim wysuszeniem oraz niepożądanymi skutkami promieniowania słonecznego.
Zaletą tej metody jest jej prostota i ekologiczność oraz fakt, że drewno wygląda po takim zabiegu bardzo naturalnie, a jego faktura i słoje są nadal wyczuwalne.
Cała metoda polega na nasączaniu drewna olejowymi preparatami roślinnymi, które wnikają bardzo głęboko w jego strukturę, zamykając jego pory i tworząc barierę dla niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Jak wygląda proces olejowania drewna?

Jak już wspomniano wyżej, jedną z zalet tej metody jest jej prostota. Oznacza to, że nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych urządzeń i umiejętności, aby ją zastosować. Najważniejszą zasadą jest tutaj dokładność, staranność oraz ścisłe stosowanie się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniu.
Ważne jest także by oleje do drewna nanosić na odpowiednio przygotowane powierzchnie. Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie i przeszlifowanie (na przykład papierem ściernym) obszaru, co otworzy pory drewna i umożliwi lepsze wniknięcie oleju. Następnie warstwowo nakładamy preparat wałeczkiem lub pędzlem, zbierając jego nadmiar zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, by nakładając kolejną warstwę, mieć pewność że poprzednia jest całkowicie sucha.

Zobacz również  Sposoby na szybkie klejenie

Jakie oleje do drewna są dostępne na rynku?

Na rynku mamy do wyboru szeroką ofertę różnorodnych olejów do impregnacji drewna, zawsze warto dobrze wczytać się w składy, aby wybrać taki, który będzie odpowiadał wszystkim naszym potrzebom.
Oleje występują najczęściej w wersji bezbarwnej, która nie zmienia koloru powlekanych nią powierzchni, ale spotkać możemy się również z produktami zawierającymi barwiące pigmenty lub rozjaśniającymi.
Ze względu na wysokość zawartości żywic w składzie wyróżniamy oleje do drewna liściastego, iglastego lub egzotycznego. Każdy z tych gatunków drewna posiada bowiem różne ilości naturalnych żywic, co wpływa na możliwości wchłaniania olejów.
Spotkać możemy również oleje twardniejące, które charakteryzują się dodatkiem naturalnych lub sztucznych żywic, dzięki czemu tworzą na powierzchni drewna twardą i odporną powłokę oraz oleje nietwardniejące wzbogacone o sole mineralne.
Na sklepowych półkach znajdziemy też oleje uniwersalne, które jak sama nazwa wskazuje stosować możemy do wszystkich rodzajów drewna, ale zachęcamy do bardzo dokładnego czytani informacji zawartych na ich opakowaniach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *