Płytki ścienne na każdą ścianę

Płytki ścienne najczęściej stosuje się do wykończenia łazienek, kuchni czy pralni. Jednak w ostatnich czasach bardzo popularne stało się kładzenie różnego rodzaju płytek na ścianach również w innych pokojach (np. salonach). Takie wykończenie ścian stanowi ciekawą alternatywę dla farb i tapet. Czy faktycznie płytki ścienne nadają się na każda ścianę każdego pomieszczenia?

Płytki ceramiczne

Najpopularniejszym materiałem do wykończenia ścian w łazienkach i kuchniach są płytki ceramiczne, terakota oraz gres. Specyfika tych pomieszczeń powoduje, że płytki ścienne muszą być odporne na wilgoć, działanie środków chemicznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Naturalnie płytki ceramiczne zastosować można również w innych pomieszczeniach, takich jak korytarze, przedpokoje, pralnie, a czasem w salonach. Stosowanie płytek ceramicznych ma wiele zalet. Na rynku znajduje się ogromny wybór kolorów (naturalne lub barwione), ponadto stwarzają one możliwość tworzenia wzorów geometrycznych lub wykorzystania bogactwa motywów.

Mozaika ścienna

Płytki ceramiczne przeznaczone do dekoracji ścian często dostępne są w formie mozaiki ściennej. Są to najczęściej kompozycje małych kostek ciętych z większych kafelków. Mogą być to małe kwadraty, romby, koła lub inne kształty geometryczne. Skomponowane  w odpowiedni sposób mozaiki ścienne stanowią dodatkowe motywy dekoracyjne na ścianach kuchni czy łazienek. Producenci oferują nam gotowe już wzory, które wystarczy wkomponować w odpowiednie miejsce na ścianie (np. motywy kwiatowe, roślinne).

Zobacz również  Zdrowe mieszkanie to zdrowi my

Przykłady płytek ściennych

Płytki gipsowe

Płytki gipsowe są cenionym materiałem wykończeniowym do wielu wnętrz, gdyż wspaniale imitują cegłę. Nie potrzebują fugowania, więc ich montaż jest bardzo prosty. Płytkami cegłopodobnymi można pokryć jedną ze ścian w pokoju dziennym, co nada pomieszczeniu mocny charakter. Po dobraniu odpowiedniego oświetlenia ściany pokryte płytkami gipsowymi dodają pokojowi ciepła i przytulności.

A może coś innego?

Jeszcze inny efekt osiągniemy, stosując do wnętrz beton architektoniczny. To specyficzny rodzaj betonu, który sprzedawany jest w formie paneli może również stanowić wykończenie wnętrz. Mimo, że płytki ścienne kojarzą się nam zazwyczaj z aranżacją łazienki lub kuchni, możemy wykorzystywać  je praktycznie w każdym pomieszczeniu. Nowocześni projektanci wnętrz nie boją się korzystać z różnych materiałów, takich jak gips, metal czy beton.