Podstawowy osprzęt malarski

Odmalowanie, odświeżenie ścian i sufitów w domu wcale nie jest takie trudne. Może to zrobić właściwie każdy. Wystarczy poznać podstawowe techniki, dowiedzieć się jakich preparatów i farb użyć, by praca i włożony wysiłek nas cieszył, a efekt był długotrwały. Najważniejsze co jest potrzebne malarzowi amatorowi to dobre chęci i trochę wolnego czasu. Resztę można kupić lub pożyczyć.

Nie tylko drabina

Żeby pomalować sufit niezbędna jest oczywiście drabina. Jeśli jej nie mamy, może dobrze rozważyć kupno lekkiej, składanej drabiny, bo ona może się w domu przydać jeszcze wielokrotnie, nie tylko raz na kilka lat w czasie malowania. Można ją oczywiście na czas remontu pożyczyć.

Malowanie kojarzy się przede wszystkim z pędzlami. Jest ich na rynku mnóstwo. Te z naturalnego włosia stosuje się do farb olejnych, lakierów i emalii czyli substancji  nierozcieńczalnych wodą, bo naturalne włosie, z powodu swej łuskowatej struktury, wchłania produkt. Pędzle z włosiem syntetycznym (poliestrowym lub nylonowym) świetnie nadają się do farb akrylowych czy lateksowych, w których rozpuszczalnikiem jest woda.

Pędzle mają różną wielkość, w zależności od zastosowania. Największe to tak zwane ławkowce: duże, na krótkiej rączce, z syntetycznym włosiem. Po zakupie taki pędzel dobrze jest  namoczyć i użyć do umycia ścian, bo to pozwoli zetrzeć i wygładzić końcówki włosia. W sklepie z akcesoriami malarskimi znajdziemy też pędzle okrągłe. Te z dłuższym włosiem służą do produktów wodorozcieńczalnych, a z krótszym (naturalnym) do farb i lakierów na bazie rozpuszczalników organicznych. Płaskie pędzle mogą być z włosiem sztucznym lub naturalnym, a używa się ich do precyzyjniejszych prac.

Zobacz również  Jaki klej wybrać do domowych prac

farby zewnętrzne i wewnętrzne

Więcej narzędzi

Do malowania ścian i sufitów często używa się wałków, bo przestrzegając podstawowych zasad użytkowania, łatwo nimi nabierać odpowiednią ilość farby i rozprowadzać ją po powierzchni. Wałki malarskie robi się z tkanin naturalnych lub tworzyw sztucznych albo z gąbki. Do ich używania potrzebna jest kratka lub kuweta malarska, która ułatwia usuwanie z narzędzia nadmiaru farby. Dostępne są również wałki z wbudowanym zasobnikiem farby, wałki na rozkładanej, teleskopowej rączce oraz zrobione z gumy z wytłoczonymi najróżniejszymi wzorkami, pozwalającymi na zdobienie ścian. Wałki są dostępne w wielu rozmiarach, także małe, do precyzyjnego nakładania farb i lakierów na mniejsze powierzchnie.

Jeśli ktoś decyduje się na większy remont, uzupełnienie uszkodzeń w ścianach czy zaklejenie otworów po śrubach trzeba zaopatrzyć się w szpachle i packi do przecierania tynku. Przydatny może się okazać uchwyt do papieru ściernego, którego używa się do wygładzenia powierzchni.

Samodzielne odnawianie mieszkania z pewnością będzie tańsze. Może przynieść też wiele satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Nie ulega wątpliwości jednak, że wymaga trochę wolnego czasu i podstawowych umiejętności manualnych.