Pytania do dewlopera przed zakupem mieszkania

budynek mieszkalny

Kupowanie mieszkania to ogromny wydatek. Jest to inwestycja często pochłaniające wszystkie oszczędności lub też wymagająca wzięcia przez inwestorów wieloletniego kredytu. Nic więc dziwnego, że przy tej skali kosztów każdy chce wiedzieć o danym mieszkaniu i budynku możliwe jak najwięcej. Warto więc znać listę podstawowych pytań, które można zadać swojemu deweloperowi. A co najważniejsze, bez względu na to, czy będzie to deweloper z Krakowa, czy też Gdańsk, pytania te są w pełni uniwersalne.

Pozwolenie na budowę

Dla wielu osób takie sprawy formalne, jak pozwolenie na budowę są oczywistością i osoby te nie zaprzątają sobie tym w ogóle głowy. Jest to błąd, ponieważ mimo wszystko to właśnie kwestia pozwoleń powinna zostać z deweloperem poruszona w pierwszej kolejności.

Sposób finansowania inwestycji

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, w jaki sposób deweloper sfinansował całą inwestycję. Wiele osób uważa, że jeśli buduje ją ze środków własnych, to lepiej. Jest to jednak błąd, ponieważ udział w inwestycji np. banku pod postacią kredytu, oznacza dokładne prześwietlenie dewelopera, a także zweryfikowanie jego wiarygodności, przez taką instytucję jak bank.

Jakie są inne budynki dewelopera?

Bardzo dobrym pomysłem podczas analizowania danego deweloper, jest przyjrzenie się temu, jak prezentują się poprzednie jego inwestycje. Warto tu przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy są one w ogóle skończone, a jeśli tak, to w jakim zostały wykonane standardzie, i jak prezentuje się ich wygląd. Doskonałym pomysłem jest dotarcie do mieszkańców takich budynków i poznanie ich opinii.

Zobacz również  Jak działa wiertarka

Jaka będzie postać stanu deweloperskiego?

Innego typu bardzo ciekawym pytanie jest to, co deweloper rozumie poprzez stan deweloperski mieszkania. Jak się okazuje, w zależności do regionu Polski, a często nawet dzielnicy danego miasta, deweloperzy inaczej wykańczają mieszkania przed oddaniem ich kupcom. Warto sprawdzić, a w szczególności dopytać o to, czy:

– ściany będą pomalowane,
– jaki będzie stopień wykończenia podłogi,
– zamontowane zostaną drzwi,
– gotowe będą kontakty elektryczne,
– wykonane zostaną parapety wewnętrzne.

Pytania dotyczące czynszu

Bardzo dobrym pomysłem jest jeszcze podczas finalizowania umowy kupna mieszkania zapytać dewelopera o to, jak przedstawiać się będzie czynsz, czyli co będzie wchodziło w jego skład, a także jakie będą stawiki za poszczególne sprawy. Jest to bardzo potrzebna i przydatna wiedza, którą powinno się zdobyć na długo przed tym, gdy odbierze się klucze do mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *