Sposoby na szybkie klejenie

Klejenie na gorąco pozwala na szybkie i trwałe połączenie ze sobą różnych materiałów. W efekcie powstaje spoiwo o wysokiej odporności na obciążenie. Metodę tę wykorzystuje się nie tylko w przemyśle, ale coraz częściej również i w gospodarstwach domowych. Do nakładania klejów termotopliwych wykorzystywane są ręczne pistolety mechaniczne.

Skąd wynika wysoka skuteczność klejów na gorąco?

Okazuje się, że kleje termotopliwe mają wiele zalet. Pozwalają przede wszystkim na szybkie wiązanie różnego rodzaju elementów. Są one połączone już w momencie zastygnięcia kleju, a więc zespolone w ten sposób przedmioty można użytkować niemal natychmiast po aplikacji. Powstałe spoiny są bezbarwne, nadają się więc do malowania, a także bardzo wytrzymałe. Kleje termotopliwe stają się coraz popularniejsze, gdyż są skuteczne, a ich aplikacja nie należy do trudnych. Trzeba się jednak zaopatrzyć w ręczny pistolet mechaniczny pozwalający na dotarcie nawet w najmniejsze zakamarki.

Zasada funkcjonowania ręcznego pistoletu mechanicznego

Najważniejszą zaletą ręcznych pistoletów mechanicznych jest szybkość ich działania. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu. Poza tym są niezwykle precyzyjne, a więc sprawdzą się także w dekoratorstwie czy florystyce, gdzie dokładność jest niezbędna. Ponadto pistolety są narzędziami kompaktowymi i dość lekkimi, co przekłada się bezpośrednio na wygodę ich użytkowania.

Przed przystąpieniem do klejenia w zasobniku ręcznego pistoletu mechanicznego należy umieścić specjalny klej w sztyfcie. Jest on następnie ogrzewany przez urządzenie i przemieniany w płynną masę, która trafia do dyszy i to przez nią wyciskana jest w kolejnym kroku na klejone elementy. Klej termotopliwy twardnieje już w ciągu kilku sekund tworząc estetyczną i wytrzymałą spoinę. Trzeba przy tym pamiętać również o wyborze odpowiedniej temperatury pracy pistoletu w zależności od rodzaju klejonego materiału. Karton, papier i materiały tekstylne potrzebują na ogół nieco niższej temperatury.

Zobacz również  Impregnacja więźby dachowej

Czym sugerować się podczas zakupu ręcznego pistoletu mechanicznego i kleju termotopliwego?

closeup hot glue gun with melted glue dripping out

Przede wszystkim podczas zakupu kleju trzeba sprawdzić jego rozmiar. Musi on bowiem idealnie pasować do danego pistoletu. Nie bez znaczenia jest również rodzaj materiału, który będzie przy jego pomocy sklejany. W sklepach znaleźć można m.in. kleje szybko- i wolnoschnące, niskotemperaturowe oraz te przeznaczone do klejenia większych powierzchni. Kleje termotopliwe tworzone są zazwyczaj na bazie poliamidu i octanu etylowinylowego, a więc nie wydzielają niebezpiecznych dla zdrowia, toksycznych oparów.

Najwygodniejsze i bardzo poręczne są pistolety akumulatorowe, gdyż ładują się w czasie ich użytkowania. W razie potrzeby można je również podłączyć do sieci elektrycznej, co jest możliwe dzięki znajdującemu się w zestawie odłączanemu kablowi. W sklepach kupić można też modele bez akumulatora. Wówczas kluczową kwestią jest długość przewodu zasilającego. W zasadzie im dłuższy kabel, tym praca jest mniej uciążliwa i bardziej komfortowa.