Żarówka nie musi być nudna! Czyli jak sprawić, by pomieszczenie miało duszę?

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak wyglądają nasze pomieszczenia. Ładne, nowoczesne wnętrza zostały wypromowane na fali popularności programów telewizyjnych, które pokazują, jak urządzać mieszkania. Dużą „pracę” w budowaniu klimatu mieszkania wykonują dodatki. Jeśli chcesz, by pomieszczenie, w którym mieszkasz miało swoją duszę, zabaw się konwencją i wybierz ciekawe żarówki dekoracyjne np. żarówki rustykalne.

Jakie żarówki wybrać, by mieszkanie nabrało nietypowego klimatu?

Jak to zostało wspomniane wyżej, to dodatki sprawiają, że wnętrze nabiera określonego charakteru. Ciekawy efekt można uzyskać także, jeśli odpowiednio wykorzystamy oświetlenie. Z reguły wybieramy różnorodne oświetlenie konkretnych części mieszkania lub poszczególnych pomieszczeń, zapominając, że już same elementy oświetlenia mogą stanowić ciekawą dekorację i budować niesamowity klimat.
Często decydujemy się na lampy czy żyrandole o ciekawej formie, a przecież również żarówki mogą okazać się wystarczającą dekoracją, szczególnie gdy sama lampa ma niezwykle prosty wygląd.

 

Jakie żarówki wybrać, by ocieplić wnętrze?

 

Chcąc w mieszkaniu zbudować ciepły, przytulny klimat wybieramy niejednokrotnie żarówki o ciepłym, żółtym odcieniu światła, które dodatkowo sprawia, że wnętrze nabiera szyku i elegancji w stylu vingtage. Aby wzmocnić ten efekt warto wykorzystać żarówki rustykalne, które są jednym z najpopularniejszych rodzajów żarówek dekoracyjnych. Na pierwszy rzut oka przypominają one zwyczajne żarówki, jednak to tylko pozory. Przeważnie żarówki rustykalne mają okrągły lub wydłużony kształt. Tym, co je wyróżnia na tle innych żarówek jest ozdobny żarnik. Najczęściej żarnik ma miedziany kolor, co sprawia, że żarówki rustykalne wpisują się doskonale w spokojny i stonowany wystrój w stylu vintage, rustykalny czy nawet skandynawski, ale można je wykorzystać także w nieco bardziej odważnych mieszkaniach stylizowanych na lofty. Żarówki rustykalne z ozdobnymi, wyrazistymi żarnikami można też zastosować w aranżacji w stylu industrialnym.

Zobacz również  Wyposażenie toalet publicznych.

Sam żarnik w takiej żarówce może mieć bardzo prosty kształt, ale o wiele ciekawsze efekty dadzą żarówki z fantazyjnie ułożonymi żarnikami np. w formie spirali czy zapętlonych ogniw. Interesującą propozycją są też żarówki w stylu rustykalnym wykorzystujące technologię halogenową lub ledową.

 

Jakie żarówki dekoracyjne wybrać do nowoczesnych mieszkań w minimalistycznym stylu?

 

Żarówki rustykalne można wybrać również do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, żeby to właśnie one były wyróżnikiem i przełamywały monochromatyczność wnętrza. Przy takich żarówka należy już zrezygnować z innych barwnych dodatków we wnętrzu.

 

Jeżeli zależy nam na bardziej harmonijnych wnętrzach, w których będzie królowała ponadczasowa biel przełamana czernią lub czerwienią, o wiele lepiej sprawdzą się żarówki dekoracyjne wykonane z mlecznego szkła, w których nie widać żarnika. Tego rodzaju żarówki mogą mieć formę kuli lub fantazyjnie wygiętych kształtów, np. spirali. Decydując się na bardziej efektowne formy żarówek, warto zestawić je z prostymi kloszami i żyrandolami, by nie zakłócić harmonii wnętrza.