Jakie są rodzaje gorącego kleju?

warsztat, mężczyzna w rękawiczkach

Gorący klej w sztyftach zrewolucjonizował świat rękodzieła, ale i nie tylko. Chętnie po niego sięgają również majsterkowicze-amatorzy oraz specjaliści z różnego rodzaju dziedzin związanych z konstrukcja czy mechaniką. Wykorzystanie tego kleju daje o wiele więcej możliwości niż tradycyjne kleje. Przede wszystkim można nim kleić delikatne materiały i takie, których nie da rady skleić przy pomocy tradycyjnych klejów stosowanych na zimno. Jakie są rodzaje klejów na gorąco i w jaki sposób wybrać ten odpowiedni?

Jakie są rodzaje klejów na gorąco?

pistolet do gorącego klejuWybierając gorący klej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry techniczne – mówią nam specjaliści z Buehnen.pl. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaki rozmiar sztyftu pasuje do pistoletu, jakim dysponujemy. Standardowo sztyfty kleju na gorąco produkowane są w czterech rozmiarach. Jako rozmiar sztyftu podaje się jego średnicę. Najczęściej spotykane to: 7 mm, 8 mm, 11,2 mm i 12 mm. Można też spotkać sztyfty o średnicy 9 mm, 10 mm oraz 11 mm. Należy pamiętać o tym, aby sztyft dobierać do rozmiaru zalecanego przez producenta pistoletu. W innym przypadku istnieje możliwość uszkodzenia urządzenia lub nieoptymalnego wypływu kleju z pistoletu, co zmniejsza komfort pracy z takim urządzeniem.

Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniego kleju do materiału, jaki będzie klejony. W specjalistycznych sklepach można znaleźć kleje na gorąco do:

  •         metalu – łączy materiały i dobrze uszczelnia połączenie. Kleje do metalu z reguły wymagają wysokiej temperatury topnienia. Topią się wolniej niż inne kleje, jednak z drugiej strony dość szybko stygną i tworzą stałe połączenie dwóch elementów;
  •         drewna i kartonu – można nim kleić także materiały drewnopochodne, sklejki, płyty prasowane i tekturę, jego zaletą jest to, że pozwala na dobre sklejenie tego typu materiału bez wnikania w głąb jego struktury;
  •         do ceramiki – można nim kleić również szkło, koraliki oraz skórę czy kable;
  •         kleje uniwersalne – mogą być stosowane do wielu materiałów. Najczęściej stosowane są, gdy klei się przedmioty wytworzone z różnych tworzyw, do których w innej sytuacji użyłoby się dwóch różnych klejów.
Zobacz również  Jakie farby do metali?

Kleje na gorąco dostępne są też w kilku wersjach kolorystycznych, co zwiększa możliwości ich zastosowania. Najczęściej dostępne są sztyfty przezroczyste, białe i czarne. Te w innych kolorach najczęściej służą do przygotowywania różnego rodzaju dekoracji. Ciekawą opcją są kleje o satynowym wykończeniu oraz zawierające w sobie drobinki brokatowe.

Sztyfty kleju na gorąco mają też różną temperaturę topnienia. Te o niższej temperaturze topnienia są zalecane przede wszystkim do delikatniejszych materiałów np. papieru czy delikatnych tkanin. Przed wykonaniem klejenia właściwych elementów warto zawsze wykonać próbę na skrawkach papieru lub tkaniny, którą chce się skleić.

Warto przy tym pamiętać, że gorące kleje do użytku hobbystycznego czy amatorskiego będą miały inną specyfikację niż kleje profesjonalne zalecane do rozwiązań technicznych. Również to należy mieć na uwadze wybierając sztyfty do pistoletu do klejenia na gorąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *