Jakie farby do metali?
Nawet bardzo ładna altana ogrodowa czy oryginalne ogrodzenie mogą odstraszać swoim wyglądem w przypadku, gdy widać na nich ślady korozji. W takiej sytuacji trzeba po prostu kupić odpowiednią farbę do metalu i dowiedzieć się jak prawidłowo ją nałożyć.
Jakie są rodzaje farb do metalu?
Wybór farb do metalu jest naprawdę spory, a do najbardziej odpornych należą chlorokauczukowe, jednak wydzielają dość intensywny zapach. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią, która nie jest za bardzo pokryta rdzą można użyć farby podkładowej, która będzie stanowiła dobrą ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych na metal. Tego rodzaju farby nadają się do malowania przedmiotów i obiektów znajdujących się na zewnątrz, podobnie zresztą jak farby poliuretanowe. Z kolei powierzchnie pomalowane farbami alkidowymi nie powinny mieć kontaktu z wodą chyba, że zastosuje się odpowiedni dodatek. Rozwiązuje to wówczas również problem długiego czasu wysychania. Jeśli chcemy żeby farba do metalu zabezpieczała go przed czynnikami chemicznymi oraz mechanicznymi, to dobrze sprawdzą się produkty epoksydowe, które jednak dość ciężko się nakłada.
To jaką wybierze się ostatecznie farbę do metalu uzależnione jest zwykle od kilku czynników. Po pierwsze warto sprawdzić jakie produkty zalecane są do danego rodzaju materiału – żelaza, stali, miedzi itd. Istotne jest również to czy powierzchnia, którą planujemy odnowić znajduje się w pomieszczeniu czy też jest narażona na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Bywa również tak, że trzeba zabezpieczyć ją przede wszystkim przed działaniem czynników mechanicznych, ewentualnie chemicznych. Wszystko to jest istotne podczas wybierania farby do metalu, dlatego ciężko jest stwierdzić, która z nich jest w ogóle najlepsza. Można mówić jedynie o tym, że dany rodzaj farby jest najlepszy do danego rodzaju metalu.
Jakich zasad przestrzegać podczas malowania metalu?
Zanim pokryjemy metalową powierzchnię farbą trzeba ją do tego przygotować czyli wyczyścić i zetrzeć papierem ściernym, a następnie przemyć rozpuszczalnikiem. Jeśli rdzy jest na tyle dużo, że nie da się jej usunąć należy zastosować najpierw farbę antykorozyjną.
Jeśli chodzi o narzędzia do malowania, to używa się pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. Jednak zanim pójdą one w ruch trzeba zabezpieczyć przestrzeń dookoła malowanego obiektu przed zabrudzeniem. Najlepiej nadaje się do tego folia i taśma malarska.
Nawet jeśli chcemy jak najszybciej zanurzyć pędzel w pojemniku z farbą trzeba najpierw sprawdzić jakie są zalecenia producenta odnośnie jej używania, czasu schnięcia, warunków w jakich najlepiej jest malować itp. Farba do metalu nakładana jest zwykle dwa razy, a przerwa przed położeniem drugiej warstwy może wynosić nawet dobę. Ważne, żeby farba bardzo dobrze wyschła, bo tylko wtedy będzie dobrze spełniać swoją rolę. Ostatni etap malowania polega na wyczyszczeniu narzędzi za pomocą rozpuszczalnika. Jeśli odłoży się to na później pędzel czy wałek będą już raczej bezużyteczne.