Najczęstsze błędy przy malowaniu elewacji
Pomalowanie domu to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na jego odświeżenie. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że malowanie elewacji zapewnia piorunujące efekty. Modne kolory, ciekawe aplikacje, efektowne detale – wszystko to może zachwycić. Pod warunkiem jednak, że przestrzega się przy malowaniu wszystkich podstawowych zasad.
Odpowiednia farba czyli jaka?
Pierwsze skojarzenie przy wyborze farby to kolor. Wbrew pozorom jednak wybór nie ogranicza się do samego tylko określenia najbardziej odpowiedniego koloru. Jeden rzut oka na półki z farbami wystarczy zazwyczaj, by przekonać się, że jest co najmniej kilka różnych rodzajów farb przeznaczonych do malowania elewacji. Które będą najlepsze? W które warto zainwestować? I wreszcie, które będą doskonale prezentować się na ścianach nawet po latach?
Niezmiernie ważne, jeśli chodzi o malowanie elewacji, jest samo podłoże. Producenci farb mają w swojej ofercie farby do każdego typu podłoża. Ale to dopasowanie farby do podłoża to jeszcze nie wszystko. Samo podłożenie również trzeba odpowiednio przygotować, jeśli planuje się malowanie elewacji. Zabrudzenia, ubytki, ślady grzyba czy innych drobnoustrojów mogą znacząco wpłynąć na wygląd ścian po malowaniu i przyczynić się do powstania odbarwień i mało estetycznych plam. O ile to możliwe, warto więc przyjrzeć się ścianom, starannie usunąć ubytki, zwalczyć wszelkie niedoskonałości, a przed samym malowaniem jeszcze odczekać kilka dni. Dopiero po przygotowaniu gruntu można już rozpoczynać malowanie elewacji.
Kolory – wszystko jest względne
Jakie są jeszcze inne, typowe błędy, jeśli chodzi o malowanie elewacji? Kłopotliwy może okazać się dobór kolorów. Farby w pięknych barwach mogą szpecić budynek, jeśli nie stanowią spójnej całości otoczeniem. Warto więc dopasować taki kolor, który będzie podkreślał urok dachu, okiennych framug, kolorystycznych detali. Na pewno nie trzeba jednak obawiać się o jakość samych farb. Jeszcze do niedawna kolorowe farby do elewacji budziły sporo obaw. Nawet te najlepsze blakły i traciły kolor na kilka lat po malowaniu.
Dziś jednak nie trzeba już obawiać się nawet słońca. Najlepsze farby są tak dopracowane, jeśli chodzi o skład, że przez lata będą prezentowały się tak samo dobrze. Planując malowanie elewacji, najlepiej jest zastanowić się nad jasnymi kolorami, ale można już pomyśleć o kolorystycznych ozdobnikach. Dla kontrastu można pomalować na mocniejszy kolor jedną ze ścian czy zainwestować w farbę dekoracyjną, z której pomocą stworzy się na ścianie efektowną mozaikę.
Kiedy najlepiej malować elewacje?
Na koniec wreszcie warto pamiętać, że malowanie elewacji najlepiej odłożyć na cieplejsze miesiące. Specjaliści doradzają też, żeby uważać z deszczem, bo wilgoć nie sprzyja nie tylko malarzom, ale również i samej farbie. By dowiedzieć się, kiedy najlepiej zaplanować malowanie elewacji, warto dokładnie przestudiować etykietę. Zazwyczaj producenci wskazują na opakowaniu, na jakie podłoże najlepsza jest farba, wymieniają optymalne do malowania temperatury i podają informacje, w jakie narzędzia malarskie najlepiej zainwestować.