Malarz z „papierem”

Zawody budowlane cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wymagają zdolności manualnych i sporej siły fizycznej. Szybko rozwijające się technologie wymuszają potrzebę ciągłego dokształcania i nabywania nowych umiejętności, stąd na rynku funkcjonuje coraz więcej firm organizujących kursy i szkolenia malarskie, tynkarskie czy dekoracyjnego wykańczania wnętrz.

Poszukiwany zawód

Telewizja jest pełna programów kulinarnych i o urządzaniu domów i mieszkań. Można odnieść wrażenie, że obie dziedziny stały się naszym narodowy hobby. Próbujemy nowych smaków, kombinacji produktów i sposobów przygotowywania jedzenia. Nudne, bez wyrazu i stylu wnętrza coraz chętniej zamieniamy w pomysłowe, dobrze zaprojektowane i nowoczesne pomieszczenia. O ile porady i inspiracje kuchenne szybko możemy sami przenieść do naszej codzienności, o tyle remontów i metamorfoz naszych domów nie zrobimy sami. Potrzeba nam fachowców. Minęły czasy, gdy drabina i pędzel wystarczały malarzowi do wykonywania swojego zawodu. Teraz obok wielu sprzętów i akcesoriów malarskich potrzeba sporo wiedzy i nowych umiejętności. Wielu fachowców chętnie uczestniczy w szkoleniach malarskich, kursach specjalistycznych i pokazach instruktażowych.

malarz malujący wałkiem

Szkoły, kursy, szkolenia malarskie

Podstawowe uprawnienia w zawodach budowlanych można uzyskać na kilka sposobów. Młodzi ludzie, którzy chcą pracować w tym zawodzie, mogą rozpocząć naukę w zasadniczych szkołach zawodowych. Wszyscy, bez względu na wiek i dotychczas wykonywany zawód, mają możliwość zdobycia lub podwyższenia swoich kwalifikacji podczas kursów organizowanych przez Zakład Doskonalenia Zawodowego. Ta pozarządowa instytucja, mająca ośrodki rozsiane po całej Polsce, organizuje, także bezpłatne, szkolenia malarskie, tynkarskie czy lakiernicze, które kończą się egzaminem potwierdzającym zdobyte umiejętności. Ci, którzy z powodzeniem wykonują zawód malarza, ale nie mają na to „papierów”, mogą uzupełnić wykształcenie, zdając egzamin czeladniczy, w którejś z Izb Rzemieślniczych. Wielu uznanych producentów farb organizuje Akademie Technik Malarskich i prowadzi szkolenia dla malarzy. Tam najłatwiej pozyskać wiedzę o najnowszych technologiach i produktach. Wielu kursantów po uzyskaniu certyfikatu trafia na rekomendacyjną listę fachowców danego producenta. To często otwiera możliwość pozyskiwania interesujących i dobrze płatnych zleceń.

Zobacz również  Olej do drewna - jak wybrać?

Gdy planujemy remont swojego domu czy mieszkania możemy zatrudnić wujka czy znajomego, który potrafi pomalować czy wytapetować ściany. Jednak gdy marzy się nam nietypowe, oryginalne wykończenie wnętrz, strukturalne elementy dekoracyjne ścian –  dobrze jest zatrudnić fachowca, który z łatwością i znawstwem posługuje się najnowszymi technikami.