Jak wykorzystać palety w ogrodzie?

 

 

Większość z nas marzy o zielonym ogrodzie pełnym kwiatów i ciekawych dodatków, które sprawią, że to miejsce stanie się niemal magiczne. W tym celu przydadzą się nam nie tylko ozdobne lampki solarne czy drewniana ławka. Okazuje się, że oryginalną ozdobą mogą być też stare palety, które staną się jednocześnie np. wygodnymi meblami.

Od czego zacząć ozdabianie ogrodu za pomocą palet?

Jeżeli chcemy wykorzystać w swoim ogrodzie palety, najpierw musimy je oczywiście zgromadzić. W większości domów kurzą się one w szopach czy garażach, ponieważ to na nich kurierzy dostarczają nam ciężkie i duże przesyłki. Jeżeli jednak nie mamy u siebie takich palet, możemy udać się do magazynu czy specjalnego skupu. W takich miejscach możemy kupić dowolną ilość sztuk i wbrew pozorom nie będzie to zbyt duży koszt – jedna paleta kosztuje ok.10-30 zł.

Zanim zajmiemy się ozdabianiem ogrodu, powinniśmy sprawdzić czy palety, które posiadamy, są na pewno w dobrym stanie. Czasami może się okazać, że w niektórych miejscach musimy wbić wystające gwoździe lub też usunąć część pękniętej deski. To nie są zbyt skomplikowane i czasochłonne czynności, dlatego każdy powinien sobie z tym poradzić.

Jak odświeżyć stare palety?

Zazwyczaj palety wykorzystywane są w ogrodzie jako ciekawe meble. Dlatego też musimy je odpowiednio przygotować, aby nigdzie nie było wystających drzazg, którymi możemy się skaleczyć. Wystarczy przetrzeć deseczki papierem ściernym. Kolejny krok to malowanie mebli. Możemy wybrać dowolne kolory farby, ale uniwersalną barwą wydaje się być biel – oczywiście wszystko uzależnione jest od naszego gustu. Aby nasze nowe meble były odporne na działanie warunków atmosferycznych, powinniśmy zabezpieczyć je dodatkowo specjalnym impregnatem. Dzięki temu kolory nie zblakną ani nie wypłuczą się pod wpływem promieni słonecznych czy deszczu.

Zobacz również  Czy krzesło biurowe musi być drogie?

Do zbicia palet w meble potrzebujemy jedynie młotka, wiertarki i innych, podstawowych narzędzi. Do montowania najlepiej używać wkrętów nierdzewnych, ponieważ nie tylko nie będą rdzewieć, ale też zawsze można je łatwo wykręcić.

Co możemy zrobić ze zgromadzonych palet?

Z palet możemy zrobić różne rodzaje mebli – ograniczeniem zwykle może być jedynie nasza wyobraźnia. Możemy z nich wyczarować wygodne i efektownie wyglądające siedziska, stoliki, leżaki, a także wieszaki na rośliny doniczkowe. W niektórych ogrodach możemy zaobserwować nawet hamaki wykonane z palet czy tzw. zielone ściany. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj palety znaleźliśmy (najpopularniejsze są te europejskie, o wymiarach 120 cm x 80 cm x 14,4 cm, choć i tzw. „angielki”, nieco cieńsze, również mogą się przydać) i w jakim są one stanie. Po odpowiednim przygotowaniu pozostaje nam już tylko malowanie mebli według fantazji – możemy wykorzystać do tego różne kolory farb, samą bejcę lub specjalny lakier zabezpieczający. Ich dużą zaletą jest to, że możemy je dowolnie przycinać i zbijać ze sobą. Możemy też rozłożyć je na pojedyncze deski i samodzielnie złożyć od początku w zupełnie inaczej wyglądającą konstrukcję.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *