Gdzie warto stosować farbę do betonu ?

Choć niektórych może zachwycać chropowata powierzchnia betonu i jego niezwykły kolor, to ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem jest malowanie betonu. Można śmiało powiedzieć, że stało się to niezbędnym wymogiem nowoczesnych pomieszczeń gospodarczych. Dodatkową zaletą jest, że można uzyskać niezwykły efekt estetyczny.

W jakim celu malować beton?

Beton może być malowany z dwóch powodów – albo żeby poprawić jego wygląd, albo by zaimpregnować powierzchnię. Farba może być zwykłą farbą i pokrywać „naskórek” betonu, a farba-impregnat wnika głęboko w beton i tworzy warstwę ochronną.

Warto pamiętać, że beton narażony jest na działanie różnych czynników szkodliwych dla jego właściwości i struktury. To właśnie pod tym względem należy wybierać odpowiednią farbę. Mimo tego, że beton to materiał o dużej odporności, o niego również należy odpowiedni zadbać. Może się ścierać, może zostać zanieczyszczony chemicznie, co pogorszy jego estetykę, może ulec trwałemu pęknięciu lub odpryśnięciu. Właśnie dlatego warto malować beton. By wybrać odpowiedni rodzaj farby, należy się zastanowić, gdzie chcemy ją zastosować.

Farba do betonu zewnętrzna

Na zewnątrz z betonu korzystamy chociażby wtedy, gdy wylewamy posadzkę tarasu – najczęściej pokrywamy je deskami lub płytkami, ale zdarzają się sytuacje, gdy pragniemy zachować ten surowy materiał na widoku. Beton narażony jest wówczas na działanie dużych amplitud temperatury, deszcz i promienie słoneczne. W takich wymagających warunkach najlepiej sprawdzi się elastyczna farba do betonu. Mogą to być farby kauczukowe oraz farby dedykowane malowaniu ochronnemu powierzchni betonowych. Najważniejsza jest jednak skuteczność, dlatego tez paleta barw farb do betonu na zewnątrz nie jest jakoś specjalnie rozbudowana.

Zobacz również  Malarz z „papierem”

Farba do betonu w garażu

Beton w garażu narażony jest na ścieranie i wilgotność. Właśnie dlatego warto zainwestować w nieco droższą farbę alkidowo-uretanową. To farba odporna na ścieranie i działanie rozpuszczalników organicznych, o które nietrudno w przypadku płynów samochodowych. Nieco mniejszą ochronę w tym zakresie zapewniają farby akrylowo-silikonowe. Farby z domieszka kauczuku nie jest odporna na działanie rozpuszczalników, dlatego wszelkie prace przy samochodzie należałoby wykonywać poza garażem.

Posadzki narażone na zalanie

Czasami beton może być narażony na działanie wody. Wówczas może zbierać się cienka warstwa wody, na której łatwo się pośliznąć. Farby do betonu, które powstały z myślą o tym problemie, sprawiają, że na powierzchni betonu tworzy się cieniutka warstwa, która po wyschnięciu jest chropowata, a przez to antypoślizgowa, a stopy zachowują lepszą przyczepność do podłoża.

Posadzki narażone na zabrudzenia

Na betonie z łatwością pozostają ślady po wszelkiego rodzaju cieczach czy substancjach stałych. By zabezpieczyć betonowa powierzchnię przed takimi śladami najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczne farby do betonu, które charakteryzują się wzbogaconym składem. Najważniejsze są tu walory funkcjonalne, a nie estetyczne – stąd tak mała paleta barw. Dzięki takim farbom powierzchnie nie przejmuje koloru cieczy czy ciał stałych, z którymi ma styczność. To czasami ogromne udogodnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *