Pistolet do kleju na gorąco jak używać?

pistolet do klejenia na gorąco

Często zdarza się tak, że jakaś rzecz nam się zepsuje – coś pęknie, odklei się lub wymaga delikatnego podklejenia. Niestety wiele przedmiotów wykonanych jest z materiałów, które wymagają specjalistycznego kleju, który po wyschnięciu nie zawsze wygląda estetycznie. Tu z pomocą może przyjść pistolet do klejenia na gorąco. Przy jego pomocy szybko i sprawnie można naprawić zepsute rzeczy, ale i przygotować ciekawe dekoracje.

Jak działa pistolet do klejenia na gorąco?

Pistolet do kleju jest urządzeniem elektrycznym. Do niedawna korzystali z niego specjaliści i zapaleni majsterkowicze. Jednak z uwagi na swoją funkcjonalność coraz częściej można go znaleźć również w zwykłych domach. Jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze. A jego działanie polega na rozgrzaniu kleju do 200 stopni Celsjusza. Klej do pistoletu dostępny jest w formie sztyftów, które umieszcza się w środku pistoletu. Aby użyć kleju należy nacisnąć dyszę zwalniającą spoiwo. Co ciekawe kleje dostępne są w wielu kolorach, dlatego można je w pełni dopasować do łączonych ze sobą materiałów – łączenie będzie jeszcze mniej widoczne. Dlatego coraz częściej wykorzystywany jest w pracach modelarskich i we florystyce.

Pistolety dla hobbystów są lekkie i małe, dzięki czemu bardzo łatwo się ich używa. Niektóre modele posiadają możliwość regulacji temperatury klejenia, a także prędkości podawania kleju, przez co są bardziej uniwersalne.

Zobacz również  Czym cechuje się piana PUR zamkniętokomórkowa?

Osoby, które nie mają wprawy przy stosowaniu tego typu urządzenia powinny odpowiednio zabezpieczyć swoje stanowisko pracy oraz dłonie, aby uniknąć poparzenia rozgrzanym klejem.

Jak nakładać klej przy pomocy pistoletu do klejenia?

Klej na gorąco można nakładać na kilka sposobów. Wszystko zależy w głównej mierze od tego jak duża powierzchnia ma być pokryta klejem. Można go nakładać punktowo, bądź liniowo. Warto też sprawdzić, czy pistolet wyposażony jest w funkcję spray. Oznacza to, że będzie on wypuszczał cienkie nitki kleju, które doskonale sprawdzą się przy klejeniu dużych powierzchni. Taki tryb pracy jest też bardziej oszczędny – zużywa się o wiele mniej materiału niż w przypadku pracy w trybie normalnym.

Jakie materiały można kleić przy pomocy pistoletu do kleju?

Tutaj nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jednak trzeba pamiętać o tym, że materiały delikatne, takie jak chociażby papier czy tekstylia będą wymagały o wiele niższej temperatury kleju niż np. tworzywa sztuczne czy metal. Dostosowanie temperatury kleju do materiału pomoże uniknąć zniszczenia klejonych powierzchni.

Pistolet do kleju – nie tylko do klejenia

Często zdarza się tak, że musimy coś przekleić, bo źle zetknęliśmy ze sobą warstwy, albo co gorsze skleiło się to, co nie trzeba. W takiej sytuacji można również wykorzystać pistolet do klejenia na gorąco. Oczywiście o ile wcześniej użyło się go do sklejenia powierzchni, które chcemy rozdzielić. Ich rozklejenie będzie bardzo proste. Wystarczy podgrzać klej smugą gorącego powietrza, które wydobywa się z dyszy pistoletu. Po podgrzaniu klej stanie płynny i będzie można łatwo go usunąć.