Kolory pasujące do pokoju dziecięcego

pokój dla dziecka

Dobierając kolory farb do pokoju dziecięcego, musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Po pierwsze, ważny jest wiek dziecka – im mniejsze, tym jaśniejszy kolor wybieramy. U maluchów królują pastele – u chłopców błękity, a u dziewczynek wszystkie odcienie różu. Wybierając z palety kolorów odpowiednią do pokoju, w którym będzie mieszkać maluch, pamiętajmy, że miejsce w nim znajdą także duże ilości zabawek i dodatków.

Jakie kolory farb są odpowiednie do pokoju dziecka?

Urządzenie i malowanie pokoju dla dziecka to bardzo przyjemny moment, gdyż przygotowujemy miejsce dla malucha, tworząc mu królestwo. Nie dajmy się pokonać stereotypom – dziewczynki nie muszą żyć w otoczeniu różu, a chłopcy wyłącznie w błękitach. Kolory farb powinny pasować do koloru mebli, które będą stały w pokoju. Jeśli meble są ciemne, ściany muszą być jasne, pastelowe. Ładnie wyglądają również białe, błękitne lub różowe ściany w towarzystwie białych mebli. Pamiętajmy, że cała paleta barw pojawi się, gdy maluch otoczy się dużą ilością zabawek. Wszystkie dodatki, także pościel do łóżeczka, ochraniacze czy lampki muszą pasować. Możemy także namalować motywy kwiatowe i roślinne, postaci z bajek czy zwierzątka. Duże, kolorowe elementy pobudzają wyobraźnię dziecka i pozytywnie wpływają na rozwój.

Ilość światła w pokoju, a wybór barwy kolorów farby

Wybierając kolor farby do pokoju dziecka, zwróćmy uwagę na położenie pokoju w stosunku do kierunków świata. Pokoje od strony południowej są dobrze nasłonecznione, więc możemy w nich użyć farby w chłodnej barwie. Ciepłe odcienie (żółty, pomarańczowy) ocieplą pokoje leżące od strony północnej. Maluch na pewno chętnie będzie rysował, więc dobrze nasłonecznioną ścianę wykorzystajmy jako tablicę (w sklepach znajdziemy specjalną tablicową farbę). W tym miejscu możemy także postawić drewnianą tablicę, na której starsze dziecko będzie chętnie rysować.

Zobacz również  Niezbędne rzeczy w każdej kuchni

Kolory farb do pokoju dziecka. Jakie triki zastosować?

Zanim wybierzemy kolor farby, sprawdźmy ich parametry i zdecydujmy się na taką, która nie będzie powodowała uczulenia. Za malowanie zabierzmy się co najmniej kilka tygodni przed porodem, by ściany zdążyły wyschnąć, zanim maluch przyjdzie na świat. Jeśli już o tym pomyśleliśmy, możemy się skupić na wyborze odpowiedniej barwy. Dekoratorzy wnętrz radzą, by ściany, podłogi i meble malować takimi samymi kolorami farb. Da to ciekawy efekt wizualny i będzie doskonałą bazą dla dodatków, przedmiotów dekoracyjnych i zabawek. Ten trik często stosuje się w Skandynawii, która obecnie uważana jest za królestwo ciekawego designu. Z całej palety kolorów najczęściej wybiera się biel.

Wybór kolorów farb do pokoju dziecka powinien być dostosowanych do naszych upodobań i możliwości mieszkaniowych. Maluch na pewno nie będzie narzekał, a starsze dziecko samo zdecyduje, na jaki kolor pomalować jego pokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *