W których pomieszczeniach nie warto stosować żarówek LED?

Jeszcze do niedawna nie zastanawialiśmy się, jaki rodzaj żarówek kupić, gdyż w sklepach były tylko tradycyjne żarówki wolframowe. Teraz zastępują je bardziej energooszczędne świetlówki, halogeny i żarówki ledowe. Czy zakup popularnych ledów naprawdę się opłaca? W jakich pomieszczeniach lepiej z nich zrezygnować?

Jak działa tradycyjna żarówka? Czy żarówki ledowe są lepsze?

W domach coraz częściej używamy żarówek ledowych, które działają znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki. Wolframowe źródła światła dość wiernie oddają kolor oświetlanych przedmiotów i nie mają żadnych szkodliwych substancji. Ich wadą jest niska sprawność. W światło zmienia się 5% energii elektrycznej, a reszta jest zużyta na ciepło rujnujące, np. na plastikowe oprawki oświetleniowe. Wadą żarówki jest również jej krótka żywotność, która w największym stopniu zależy od częstotliwości włączeń. Żarówka przeciętnie świeci około 1000 godzin.

Czy górują żarówki ledowe są najlepsze?

W żarówkach ledowych kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło. Pod obudową z bezbarwnej żywicy znajduje się półprzewodnik, który umożliwia przepływ energii elektrycznej w jednym kierunku. Półprzewodnik, czyli kryształ zbudowany jest z dwóch warstw. W jednej zgromadzone są elektrony, które przeskakują do wolnych miejsc w drugiej części kryształu, a w czasie ich przenoszenia emitują światło. Odległości między warstwami oraz materiał półprzewodnika decydują o tym jakiej barwy światło jest emitowane. Żarówki ledowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki. Często stosuje się żarówki dekoracyjne, które wkręca się do bardzo modnych, metalowych opraw. Najnowsze żarówki pozwalają na regulację natężenia światła. Tego typu lampy kosztują znacznie więcej, ale ich żywotność to nawet 45 tys. godzin.

Zobacz również  Klej na ciepło w domu - do czego się przyda?

Czy żarówki ledowe można stosować wszędzie?

Musimy pamiętać, że światło żarówek ledowych jest specyficzne. Barwę można dowolnie dobierać, ale strumień światła i kąt padania są stosunkowo małe. Lampy ledowe są idealnym oświetleniem towarzyszącym, ale nie sprawdzą się jako oświetlenie główne. Moc światła może być zbyt mała, by odpowiednio doświetlić duże pomieszczenie.

Nie wyobrażamy sobie życia bez światła. Obecnie możemy kupić tak wiele rodzajów źródeł światła, że na pewno znajdziemy takie, które wspaniale oświetli nasz dom. Żarówki ledowe są coraz popularniejsze, gdyż pozwalają na znaczne oszczędności. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze mają odpowiednią moc, by dobrze doświetlić duży pokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *