Co to jest tynk akrylowy?

Co to jest tynk akrylowy?

Przy urządzaniu wnętrz wykorzystuje się coraz bardziej nietypowe materiały wykończeniowe. Ściany pokryć można nie tylko różnym rodzajami farb czy zakleić tapetą. Ciekawą opcją są także panele, płytki czy mozaiki ścienne w przeróżnych kolorach. Projektanci wnętrz coraz częściej przekonują też, że we wnętrzach doskonale może sprawdzić się tynk, a coraz bardziej popularny staje się zwłaszcza tynk akrylowy.

 

Jaki jest skład chemiczny i właściwości tynku?

W sprzedaży są obecne różne rodzaju tynków. Można zdecydować się na popularny tynk gipsowy, cementowo-wapienny lub właśnie akrylowy. Czym się one do siebie różnią? Przede wszystkim składem chemicznym i właściwościami fizycznymi. Tynk akrylowy to najczęściej drobinki kwarcu zatopione w mieszance akrylowych żywic. Ten skład sprawia, że sam materiał jest mocny, trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Tynk akrylowy doskonale przepuszcza też parę, łatwo można usunąć z niego różne zabrudzenia. Świetnie więc nadaje się do łazienek czy kuchni, śmiało można też położyć go w przedpokoju, w którym zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach częstym bywalcem są obłocone czy ośnieżone buty.

 

Tynk akrylowy – jakie są jego zalety?

Tynk akrylowy nie sprawia żadnych poważniejszych problemów przy eksploatacji, jednak na tym jego zalety się nie kończą. Ten materiał to niezrównany sprzymierzeniec przy kryciu wszelkich nierówności, pęknięć czy zabrudzeń ścian. Tam, gdzie zwykłe farby są bezsilne, tynk akrylowy z interesującą fakturą optycznie wygładzi i wyrówna każdą, nawet najbardziej problematyczną powierzchnię. Świetnie sprawdzi się więc nie tylko przy wykańczaniu wnętrz w nowych budynkach, ale i będzie niezastąpiony przy remoncie czy renowacji wnętrz znacznie starszych i zniszczonych już nieruchomości.

Zobacz również  Pistolet do kleju na gorąco jak używać?

 

Walory estetyczne tynku

Tynk akrylowy przyciąga już wzrok ze względu na ciekawą fakturę. Decydując się na tynk, można wybierać z coraz bardziej bogatej puli wzorów. Jednak na fakturach wybór tego idealnego tynku wcale się nie kończy. Tynk akrylowy można nabyć też w różnych kolorach. Zwolennicy prostoty mogą zdecydować się na minimalistyczne i nowoczesne odcienie bieli. Na ścianach świetnie prezentują się też tynki w neutralnych kolorach i odcieniach szarości, beżów i brązów. Nie brakuje też i tynków w mocniejszych i nie tak naturalnych już kolorach. W stonowanym salonie oryginalnie może prezentować się żółta otynkowana ściana. Zwolennicy marmuru mogą też wybrać tynk akrylowy w kolorze rudym, mahoniowym lub wpadającym w czerwień. Możliwości jest całe mnóstwo.

 

Zamiast pomocy fachowców

Tynk akrylowy ma mnóstw zalet, jest efektowny, nie sprawia większych problemów przy pielęgnacji i czyszczeniu. Jego nałożenie również nie wymaga fachowej wiedzy i lat doświadczeń. Nawet laik może spróbować swoich sił i samodzielnie położyć tynk. Zanim jednak przystąpi się do pracy, koniecznie trzeba odpowiednio przygotować podłoże.

 

Trzeba je nie tylko wyrównać, ale przede wszystkim starannie wyczyścić, usunąć ślady kurzu i ewentualne nierówności. Z reguły im lepiej przygotowane podłoże, tym sprawniej idzie samo kładzenie tynku, a w dodatku do pracy zużywa się znacznie mniej materiału. Najczęściej, by położyć na ścianach tynk akrylowy, liczyć się należy z kosztami rzędu 20-40 złotych na każdy metr kwadratowy powierzchni przeznaczonej do tynkowania.

Zobacz również  Podstawowy osprzęt malarski