Jakie lakiery wybrać do użytku zewnętrznego?

Lakierowanie drzwi

Decydując się na odświeżenie drewnianych drzwi od zewnątrz lub nadanie nowej barwy ulubionej drewnianej altanie często poszukujemy odpowiedniego lakieru i zastanawiamy się co wybrać w sklepie. Na co zwracać uwagę przy wyborze lakieru do użytku zewnętrznego?

Charakterystyka lakierów do powierzchni zewnętrznych

Lakierowanie drewna to proces, który wymaga właściwego przygotowania i przemyślanych zakupów, jeśli chcemy cieszyć się długotrwałym efektem, a zarazem móc korzystać z drewnianych mebli przez wiele sezonów. Lakiery do drewna zewnętrzne charakteryzują się wieloma właściwościami i przeznaczeniem, o czym powinniśmy pamiętać jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Niezależnie od tego czy pragniemy pokryć lakierem podłogę, czy odnowienia wymaga stare ogrodzenie powinniśmy pamiętać o tym, że lakier powinien zapewnić zawsze skuteczną ochronę na długie lata. Produkty drewniane znajdujące się na zewnątrz codziennie są narażone na działanie wielu czynników zewnętrznych, przez które mogą powstać odbarwienia i pleśń, a nawet grzyby. Do podłóg zewnętrznych najlepiej sprawdzi się lakierobejca, co pozwoli nam przyciemnić powierzchnię lub nadać jej zupełnie inny kolor od dotychczasowego i ożywić ulubioną przestrzeń. Ułatwia również ochronę przed wilgocią, ale w porównaniu z innymi lakierami zewnętrznymi zapewnia mniejszą trwałość. Kolejną kwestią o której powinniśmy pamiętać przed nałożeniem lakieru na wybraną powierzchnię jest zaimpregnowanie drewnianych elementów. Lakiery zewnętrzne dzielą się na lakiery podkładowe i nawierzchniowa. Pierwsza grupa obejmująca takie lakiery charakteryzuje się tym, że tworzy pierwszą warstwę naszego podłoża i bardzo szybko w nie wnika, dzięki czemu lakier ten ma niezwykłą trwałość i wyróżnia się skutecznością działania oraz szybkim schnięciem. Lakiery nawierzchniowe są niezastąpione w tworzeniu warstwy wykończeniowej i to one mają wpływ na ostateczny wygląd powłoki lakierniczej. Ponadto ich atutem jest dodatkowa ochrona przed uszkodzeniami i wilgocią, co jest niezwykle ważne przy drewnie zewnętrznym. Bardzo cenną wskazówką przy wyborze ostatecznego preparatu jest to, że nie wszystkie lakiery nawierzchniowe wymagają wersji podkładowej.

Zobacz również  Jakie są rodzaje gorącego kleju?

Co warto wiedzieć przed malowaniem drewna lakierem?

Zanim zdecydujemy się na pokrycie drewnianego elementu lakierem zewnętrznym powinniśmy mieć na uwadze odpowiednie przygotowanie podłoża. Za każdym razem, ilekroć decydujemy się na odświeżenie koloru danego produktu powinniśmy wiedzieć, że drewno powinno być suche i wstępnie oczyszczone ze wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli powierzchnia zawiera ubytki niezbędne będzie usunięcie starych powłok lakierniczych i szpachlowanie. Wszystko po to, aby ją wyrównać i tym samym zadbać o estetykę i satysfakcjonujący efekt końcowy. Jeśli na drewnianej powierzchni występują tłuste i trudne do usunięcia plamy wystarczy użyć benzyny ekstrakcyjnej lub lakowej. Później całą powierzchnię szlifujemy papierem ściernym i dokładnie oczyszczamy. W zależności od zaleceń producenta lakiery do powierzchni zewnętrznych nanosi się specjalnym wałkiem, pędzlem lub pistoletem.