Czy krzesło biurowe musi być drogie?

Gdy planujemy zakup dobrego krzesła biurowego powinniśmy liczyć się ze sporym wydatkiem. Jednak aby nie przepłacać warto określić, jakie parametry powinno posiadać, by mieć wszystkie pożądane przez nas właściwości. Nie zawsze za ceną idzie jakość oraz – co najistotniejsze w przypadku krzesła biurowego – odpowiednia ergonomia. To ona właśnie jest najważniejsza w przypadku mebla, na którym będziemy siedzieć przez wiele godzin dziennie, i to od niej zależy komfort w naszym miejscu pracy. Zastanówmy się zatem, które z cech są istotne, a które możemy pominąć, by znaleźć optymalny mebel za rozsądną cenę.

Pamiętaj o kręgosłupie

Odpowiednio podparty kręgosłup to podstawa w dobrym krześle biurowym. Najbardziej newralgiczny jest odcinek lędźwiowy, dlatego tak ważne jest oparcie, które powinno go odpowiednio odciążać. Pod naporem pleców oparcie powinno odchylać się do tyłu, co pozwoli odpocząć kręgosłupowi utrzymywanemu w jednej pozycji. Istotna jest też regulacja wysokości, która dostosuje je do naszego wzrostu. Równie ważnym elementem optymalnego krzesła biurowego jest odpowiednio wyprofilowane siedzisko pozwalające zachować idealną pozycję nóg – kolana powinny być zgięte w pozycji 90 stopni, a stopy swobodnie opierać się o podłoże. Dzięki temu krew będzie naturalnie krążyć nie pozwalając na niedokrwienie niektórych dolnych partii ciała.

Zapobiegnie to też cierpnięciu nóg, które jest podstawowym objawem niewłaściwej pozycji w trakcie siedzenia. Kolejnym ważnym dla kręgosłupa fragmentem jest odcinek szyjny, dlatego ergonomiczne krzesło biurowe powinno być wyposażone w zagłówek, który będzie go podpierać. Oparcie głowy pozwoli też na odpowiednie ustawienie monitora względem oczu, co przekłada się bezpośrednio na ich niemęczenie i, co za tym idzie, efektywność pracy.

Zobacz również  Idealna pergola tarasowa: na co zwracać uwagę przy wyborze?

Siedzenie to też ruch

Nie możemy zapominać, że w trakcie pracy siedzącej również się poruszamy. Musimy móc się obrócić, sięgnąć do urządzenia na drugim końcu biurka, czy podać dokument współpracownikowi – dlatego tak ważna w krzesłach biurowych jest podstawa. Powinna być odpowiednio szeroka, by stanowić odpowiednie podparcie dla siedziska oraz obrotowa, co pozwoli na wygodną pracę bez konieczności ciągłego wstawania. Ergonomiczne krzesło biurowe powinno być również wyposażone w antypoślizgowe kółka, które pozwolą na poruszanie się oraz nie będą niszczyć podłoża. Ze względu na częste uderzanie o meble i częste przesuwanie kółka powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, który będzie odporny na codzienne użytkowanie w trudnych warunkach.

Kolejny ważny element dobrego krzesła biurowego to podłokietniki, które chronią nasze ręce. Podłokietniki regulujemy w ten sposób, by ręce leżały na klawiaturze w linii prostej – podparcie pozwoli uniknąć częstego schorzenia, jaki jest zespół cieśni nadgarstków, będący następstwem pisania na klawiaturze ze zwisającymi łokciami. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego powinno być wykonane krzesło biurowe to podstawą jest przewiewność – resztę parametrów dobieramy do własnego gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *