Efekty dekoracyjne na ścianach zrobione farbami

dekoracje scian

Czasy w których biały był jedynym akceptowalnym kolorem malowania ścian minęły bezpowrotnie. Po rewolucji kolorystycznej przyszedł czas na kolejny krok: dekoracje na ścianach zrobione farbami. Nie trzeba być profesjonalnym malarzem – z wykonaniem takich dekoracji poradzi sobie każdy. Ale jak się do tego przygotować?

Efekty dekoracyjne: jaką farbę wybrać?

Nie bez znaczenia jest rodzaj farby, której chcemy użyć do wykonania dekoracji. Do tego rodzaju prac idealnie nada się farba strukturalna. Farba ta może mieć różne faktury, oferując wachlarz możliwości i rożnych kombinacji. Dodatkową zaletą jest jej wodoodporność przy jednoczesnej przepuszczalności wilgoci. Tak ozdobioną ścianę łatwo umyć, a jednocześnie jest ona chroniona przed zawilgoceniem. Farba strukturalna jest prosta w użyciu i każdy malarz amator nie będzie miał problemów z jej rozprowadzaniem.

Należy pamiętać o częstym mieszaniu farby podczas malowania, aby składniki tworzące fakturę farby nie opadły na dno pojemnika. Farby nakłada się na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię pomalowaną gruntem dostosowanym do rodzaju farby, co zagwarantuje że efekt dekoracyjny będzie mocno trzymać się ściany.

Do prostych dekoracji ścian farbami z powodzeniem można stosować również tradycyjne farby akrylowe, ale należy liczyć się z ich zmniejszoną trwałością. Dla bardziej wyrazistych wzorów i faktur przestrzennych warto zaopatrzyć się w tynk strukturalny. Jednak jego nakładanie wymaga większej siły fizycznej i precyzji.

Zobacz również  Mieszkania na sprzedaż na Krzykach we Wrocławiu - dobre miejsce do życia?

Jakich narzędzi użyć do dekoracji ścian?

Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od pożądanego efektu. Na szczęście na rynku jest wiele różnego rodzaju przyrządów, które spełnią standardy nawet najbardziej wymagających projektantów.

Do dekoracji ścian za pomocą farby można użyć tradycyjnych pędzli i wałków, albo bardziej wyszukanych rozwiązań, takich jak: gąbki, folie, szczotki i grzebienie, szpachle i packi. Możliwości jest wiele. Osoby pragnące niepowtarzalnych efektów mogą nawet pokusić się o dekorację ściany przy użyciu własnej ręki.

Jeżeli powierzchnia na której pracujemy jest duża, pomocna może okazać się taśma malarska. Dzięki niej podzielić można obszar malowania na kilka mniejszych i wypełniać jedno po drugim. Dla osób którym zależy na szybkiej pracy, możemy zaproponować malowanie natryskowe, wykonywane za pomocą specjalnego pistoletu.

Jaki wzór dekoracji wybrać?

Kiedy wszystkie niezbędne narzędzia zostaną skompletowane, pozostaje już tylko wybór wzoru. Podczas doboru dekoracji warto stosować zasadę: mniej oznacza więcej. Efekty dekoracyjne na ścianach to wykończenie całego wnętrza i są swoistą wisienką na torcie. Dlatego nie należy z nimi przesadzić, by nie stworzyć wrażenia przytłoczenia. Warto wspomagać się pomysłami znalezionymi w internecie i profesjonalnej prasie branżowej. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować wzór do stylu pomieszczenia, jak również uniknąć wpadki, którą trzeba będzie zamalować. W przypadku niewielkich pomieszczeń zaleca się wybór tylko jednej ściany, która będzie pokryta dekoracją dla podkreślenia jej ozdobnego charakteru.

Zobacz również  Jak łączyć style w oświetleniu?

Dekoracje na ścianach zrobione farbami to ciekawy pomysł na odświeżenie wnętrza. Do tego celu najlepiej użyć farb strukturalnych, które łatwo się rozprowadzają i są bardzo trwałe. W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć, wybór odpowiedniego narzędzia to jedynie kwestia własnej wyobraźni. Ozdobienie nawet małego fragmentu ściany może nadać charakter pomieszczeniu i stworzyć niepowtarzalny klimat.