Brama do garażu – jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej?

bramy garażowe drewniane

Podczas wyboru odpowiedniej bramy garażowej należy skupić się nie tylko na jej wyglądzie, ale również na funkcjonalności. W związku z tym konieczne jest zwrócenie uwagi na sposób jej otwierania. To przede wszystkim on będzie wpływał na komfort użytkowania bramy.

 

Jakie wyróżniamy rodzaje bram garażowych?

Do najbardziej popularnych należą:

Segmentowe bramy do garażu

Są najczęstszym wyborem, dzielą się na górne i boczne, w zależności od strony, w którą wsuwa się brama w trakcie otwierania. Tego typu bramy do garażu składają się z kilku segmentów, które łączą się ze sobą zawiasami i są zabezpieczone ochronnymi uszczelkami. Poszczególne fragmenty najczęściej są wykonywane z ocynkowanej stali, którą następnie pokrywa się blachą stalową i poddaje wykończeniu, np. za pomocą farby. Zaletą bram segmentowych jest ich sposób otwierania, dzięki czemu nie zajmują one miejsca przed garażem, a tym samym dobrze sprawdzają się przy krótkich pojazdach.

Roletowe bramy do garażu

Ich sposób działania przypomina rolety okienne. Brama do garażu o takiej konstrukcji zajmuje najmniej miejsca ze wszystkich dostępnych modeli na rynku. Elementy bramy są zwijane do kasety, która jest możliwa do umieszczenia w dowolnym miejscu, zarówno na zewnątrz garażu, jak i w środku. Rozważając różne rodzaje bram do garażu, konstrukcje tego typu sprawdzą się przede wszystkim do bardzo krótkich podjazdów oraz wąskich garaży, w których nie ma możliwości zamontowania bram segmentowych.

Zobacz również  Najczęstsze błędy przy malowaniu elewacji

Uchylne bramy do garażu

pusty garaż, otwarta bramaKluczowe do zastosowania takiej bramy jest posiadanie odpowiedniej ilości miejsca na podjeździe. Jej dolna część wysuwa się na zewnątrz na długość około 1-1,5m. Porównując inne rodzaje bram garażowych, modele uchylne zwykle cechują się niższą ceną od pozostałych. Nie wymagają także zbyt dużej siły do otwierania – stosuje się w nich system sprężyn, które równoważą ich ciężar. Uchylne bramy do garażu nie są jednak pozbawione wad. Konieczne jest posiadanie określonej przestrzeni przed garażem, ponadto wiele modeli charakteryzuje się niską szczelnością, przez co ucieka przez nie wiele ciepła.

Rozwierne bramy do garażu

Jest to zarówno najstarszy, jak i obecnie najrzadziej stosowany rodzaj bramy garażowej. Składają się z jednego lub dwóch skrzydeł, które otwierają się na zewnątrz. Wymagają wiele wolnej przestrzeni przed garażem, a zatem koniecznym warunkiem jest posiadanie długiego podjazdu. Częstym problemem pojawiającym się w tego typu modelach jest ograniczona możliwość zamontowania napędu elektrycznego. Dodatkową wadę stanowi niskiej jakości izolacja termiczna, z powodu której można stracić sporo ciepła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *